Recenzja książki „Pacyfik i Eurazja. O wojnie”

Recenzja książki "Pacyfik i Eurazja. O wojnie"

Recenzja książki "Pacyfik i Eurazja. O wojnie"Przez ostatnie miesiące rekomendując książki o tematyce azjatyckiej za najlepszą uważaliśmy książkę dr. Michała Lubiny pt. „Niedźwiedź w cieniu smoka”. To książka reprezentująca światowy poziom. Teraz z przyjemnością możemy powiedzieć, że „ma godnego rywala”. Książka dr. Bartosiaka jest książką wybitną, niespotykaną w Polsce, nie tylko w tematyce geopolityki i geostrategii i polityki międzynarodowej. To dzieło, które mówi o przeszłości, teraźniejszości, a przede wszystkim o przyszłości, która nas czeka lub która może nas czekać.

Podstawowym tematem książki jest zarysowujące się zderzenie cywilizacji w walce o świat, a jego głównymi aktorami są Stany Zjednoczone i Chiny. Sama książka w tytule nawiązuje do słynnego dzieła von Clausewitza „O wojnie”. Autor dokonał pionierskiej pracy tworząc dzieło o stopniu profesjonalizmu niezmiernie rzadko spotykanym w naszym kraju. Wagę dzieła potwierdza ogromną bibliografia zwierająca pozycje, do których przeciętny autor nigdy by nie zajrzał. Największą wartością książki jest dokładna analiza procesów geopolitycznych zachodzących w świecie oraz analiza zmian jakie zachodzą w pozycjonowaniu militarnej siły przeciwników. Dr Bartosiak bardzo jasno i dokładnie wyjaśnia np. dlaczego amerykańska potęga morska, która jeszcze do niedawna dominowała na akwenach morskich leżących u wybrzeży Chin, teraz jest wycofywana w głąb Pacyfiku. Inny przykład to dokonana w sposób bardzo przekonujący analiza, z pozoru mało wiarygodnego i trudnego do zrozumienia dla nas, procesu rozwoju potęgi morskiej Chin na Oceanie Indyjskim i prognozowanego wypchnięcia stamtąd floty amerykańskiej przez chińska. Właśnie te rozdziały poświęcone koncepcjom strategii i taktyce wojennej, są w moim przekonaniu najbardziej odkrywcze i najbardziej oryginalne i choć zapewne nie wszyscy potencjalni czytelnicy są fanami spraw militarnych to te rozdziały polecam każdemu. Autor, w nich, niezwykle umiejętnie łączy sprawy geopolityki i geostrategii z planami militarnymi obu stron.

Pacyfik i Eurazja. O wojnie – jest książką pionierska także w analizie geopolitycznej pozycji Polski. Autor jeden z podrozdziałów poświęca Europie Środkowej i Wschodniej oraz naszemu krajowi. Krytycznie, odmiennie od powszechnie panującej opinii, ukazuje zagrożenia opierania się na potędze imperium, które właśnie się kurczy i ma co innego na głowie.

Czytaj całość: http://www.polska-azja.pl/w-tomaszewski-recenzja-ksiazki-dr-bartosiaka-pacyfik-i-eurazja-o-wojnie/