Razem na rzecz polskiej marki

Ryszard Marcińczak

Ryszard Marcińczak

Cel jest jasny, ale zadanie bardzo trudne, ponieważ na wysoce konkurencyjnym rynku targowym mamy do czynienia z holdingami i korporacjami ponadnarodowymi działającymi globalnie. Dlatego opracowaliśmy specjalną strategię współdziałania na lata 2016–2020, która pozwoli nam na promowanie najbardziej innowacyjnych polskich przedsiębiorstw – o inicjatywie „Razem na rzecz polskiej marki” opowiada Ryszard Marcińczak, prezes Zarządu Warszawskiej Izby Gospodarczej.

Z Ryszardem Marcińczakiem rozmawia Barbara Jończyk

Jak powstała i na czym polega inicjatywa „Razem na rzecz polskiej marki”?

– Była to inicjatywa Zarządu Warszawskiej Izby Gospodarczej – której jestem prezesem – i Rady WIG (z jej przewodniczącym Marcinem Zamoyskim), która przyniosła wspólne działania na rzecz promocji polskiej marki. Wiadomo, że w realizację takiego zadania na świecie zaangażowanych jest wiele krajowych instytucji. Powstało już kilkanaście programów promocji i wydano na ten cel kilkaset milionów złotych. Tymczasem nadal, pomimo rządowych inicjatyw, w perspektywie globalnej gospodarki promocja rodzimej marki wymaga stałego wsparcia, ponieważ jest to nieustający proces. My włączamy się do niego, pokazując na międzynarodowym rynku targowym nasze najlepsze przedsiębiorstwa i przedsiębiorców.

Czy jest to trudne zadanie?

– Cel jest jasny, ale zadanie bardzo trudne, ponieważ na wysoce konkurencyjnym rynku targowym mamy do czynienia z holdingami i korporacjami ponadnarodowymi działającymi globalnie. Dlatego opracowaliśmy specjalną strategię współdziałania na lata 2016–2020, która pozwoli nam na promowanie najbardziej innowacyjnych polskich przedsiębiorstw i przedsiębiorców w konkursie Mazowiecki Laur Przedsiębiorczości podczas targów Ptak Warsaw Expo Warszawa-Nadarzyn. Targi to historycznie i marketingowo najlepsze miejsce do promocji i komunikacji biznesowej. Nie ma niczego na rynku, czego by wcześniej nie było na tego typu imprezach. Targi promują, ale same też wymagają promocji.

Jak wyglądała ta współpraca?

– W ramach targowej współpracy z Ptak Warsaw Expo w 2015 roku zorganizowaliśmy w Nadarzynie największe chińskie targi workshop w Polsce i Europie. Reprezentowanych było tam 1100firm, a na gali w halach Warsaw Expo uczestniczyło 2000 osób. Zaś w czerwcu tego roku, również w PWE, zorganizowaliśmy China HomeLife Show 2016. Jest to jedyna tego typu inicjatywa obejmująca swoim zasięgiem Europę Centralną i Wschodnią, która zgromadziła 2000 przedsiębiorców z 14 krajów: Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Łotwy, Litwy, Mołdawii, Rosji, Słowacji, Słowenii, Ukrainy, Węgier oraz Albanii. Większość z nich miała swoich przedstawicieli na spotkaniu. Nasz kraj reprezentowało około 7000 partnerów handlowych.

Czy takie targi są organizowane także w innych krajach?

– Polska niezmiennie jest jedynym krajem w Europie, w którym strona chińska organizuje China Homelife Show – globalną sieć targów wspieraną przez rządowych partnerów: China Council for the Promotion of International Trade (CCPIT), a także przez lokalny rząd. Poza Europą odbywają się one w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Jordanii, Egipcie, Indiach, Turcji, Brazylii, Republice Południowej Afryki i Kazachstanie. Targi cieszą się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ organizatorzy dokonują dokładnej selekcji i jako uczestników wybierają chińskie firmy, których wyroby plasują się w czołówce produktów na najwyższym poziomie. Sukces tegorocznej edycji to dobra zapowiedź dla polskiej gospodarki, która staje się liderem w organizacji spotkań biznesowych przedsiębiorców Europy Centralnej i Wschodniej.

Komu przyznawany jest Laur Innowacyjności i Laur Przedsiębiorczości?

– Jako pomysłodawca konkursów – międzynarodowego Laur Innowacyjności i mazowieckiego Laur Przedsiębiorczości – nagradzamy to, co jest polską marką na świecie.

Co jeszcze jest przedmiotem waszej działalności? I jakie macie najbliższe plany?

– W celach promocyjnych wydajemy wspólnie miesięcznik „Wiadomości gospodarcze”. W ramach nowych inicjatyw – jak Europejskie Forum Gospodarcze, Krajowy Kongres Gospodarczy i Miasto Zdrowia Ciechocinek – powołaliśmy także 17 września 2016 r. Warszawski Klub Przedsiębiorcy. Pierwszym jego prezesem został Marcin Radziwiłł. Ogłosiliśmy tę inicjatywę podczas gali zorganizowanej w Dworze Brzozówka. W październiku zapraszamy na targi innowacyjne do Politechniki Warszawskiej, zaś w listopadzie (18–20) na Warsaw Moto Show 2016, z premierą modeli samochodów wyprodukowanych w bieżącym roku. Wszystkie informacje znajdą państwo na stronie www.wig.waw.pl

Ryszard Marcińczak – Przewodniczący Forum Izb Gospodarczych Województwa Mazowieckiego, Prezes Zarządu Warszawskiej Izby Gospodarczej i Członek Zarządu Krajowej Izby Targowej. Prowadzi kancelarię Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Kupców i Przedsiębiorców w Warszawie. Współpracuje także z FSNT-NOT jako Przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej. Członek Zarządu Głównego SEP w Warszawie, współwłaściciel Firmy Dwór Brzozówka Sp. z o.o.

źródło: Magazyn Ludzi Biznesu przedsiębiorcy@eu nr 3/2016


Silk Road Poland