Przetarg na serial dokumentalny o początkach polskiego kapitalizmu

Serial dokumentalny będzie składał się z 6 odcinków opowiadających o dekadzie polskiej przedsiębiorczości po upadku komunizmu.

Przez sylwetki uczestników tamtych wydarzeń, w atrakcyjny sposób chcemy pokazać drogę Polaków do dobrobytu. Serial realizujemy z myślą o młodych i zagranicznych widzach, którzy historię początków polskiego kapitalizmu znają tylko z opowieści rodzinnych czy przekazów medialnych.

Dokument ma przedstawić realia, w jakich zaczynali pionierzy polskiego biznesu. Jak wyrastał i zdobywał doświadczenie polski kapitalizm, tworzony w większości przez młodych ludzi, którzy bez biur, bez komputerów, telefonów i samochodów, systemu bankowego i infrastruktury stworzyli 6 milionów miejsc pracy. Wszystko pogrążone w chaosie prawnym, przy szalejącej korupcji, inflacji i braku profesjonalnego wsparcia prawników, doradców finansowych, marketerów, nie mówiąc o rozwiniętym systemie kredytowania.

W szczególności zależy nam na pokazaniu osób, które zaczynały od zera, bez żadnego doświadczenia, początkowego majątku, koligacji post-reżimowych i wsparcia resztek komunistycznych służb specjalnych. Jak rodzinne biznesy budowały swoją potęgę w czasach chaosu. Jeden odcinek, ewentualnie kilka wzmianek, planujemy poświęcić ludziom tzw. postkomuny, gdzie pokażemy ich przewagi, znaczenie układów, koligacji i dostęp do pieniędzy. Jak po latach wyglądają na tle całego rynku.

Mamy ambicje, aby w przyszłości dystrybuować film również za granicą, w związku z tym istotny będzie pomysł na samą narracje. Tak żeby nie była to nudna opowieść o kilkunastu osobach – gadających głowach. Chcemy, żeby każdy z odcinków posiadał swoją emocjonującą narrację, która pozwoli widzowi wczuć się w napięcie, ryzyka, z jakimi musieli się liczyć dawni właściciele szczęk, handlarze, przemytnicy, pierwsi wydawcy prasy, książek, budowlańcy, firmy transportowe, sklepikarze etc.

Serial powinien wykorzystywać również filmowe materiały archiwalne.

Wszystkich chętnych zapraszamy do nadsyłania pomysłów na scenariusz cyklu filmów do 6 stycznia 2020 r. na adres: k.niemyjska@zpp.net.pl.

Opis treatmentu na serial nie może zawierać więcej treści niż jedna strona A4 (2000 tys. znaków). Budżet na cały projekt wynosi 750 tys. zł. Wybór zwycięzcy nastąpi dwuetapowo: pierwszy to selekcja nadesłanych propozycji, drugi to rozmowa.

Przedstawiciele zarządu ZPP i WEI dokonają ostatecznego wyboru scenariusza i wyłonią zwycięzcę.

źródło: ZPP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *