Przepisy o ROP w centrum uwagi uczestników rynku

Plastikowe butelki
Plastikowe butelki
Fot. Shutterstock

W obliczu wymagań Unii Europejskiej, Polska stoi przed koniecznością nadrobienia zaległości w zakresie implementacji ustawy o Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP). Istotność ROP wykracza poza sektor opakowań, stanowiąc kluczowy element dla gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), która jest fundamentem zrównoważonego rozwoju.

Próby uchwalenia przepisów już miały miejsce, lecz do tej pory nie przyniosły rezultatu. Obecnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska stoi przed zadaniem stworzenia spójnego systemu ROP, który sprosta oczekiwaniom największych graczy rynkowych, w tym stowarzyszeń firm spożywczych, związków przedsiębiorców oraz samorządów.

Dla branży spożywczej, która codziennie dostarcza miliony produktów w opakowaniach, efektywny system ROP może oznaczać nie tylko zgodność z prawem, ale także innowacje w zakresie opakowań i redukcję śladu węglowego. Wiceprezes PFPŻ ZP Andrzej Gantner, wskazuje, że „w kontekście reformy ROP należy uwzględniać specyficzne uwarunkowania sektora produkcji i przetwórstwa żywności, który jest niezwykle ważny z punktu widzenia nie tylko gospodarczego, ale i żywnościowego bezpieczeństwa Polski. Opakowania do żywności stanowią ok. 30 proc. wszystkich wprowadzanych na rynek opakowań. Należy wziąć pod uwagę w nowych przepisach rolę opakowań w zapew­nieniu bezpieczeństwa i jakości produktów żywnościowych. Materiały stosowane w opakowaniach mają przede wszystkim zapewnić właściwą barierowość, która decyduje zarówno o bezpieczeństwie konsumentów, jak i o utrzymaniu cech jakościowych żywności, a co za tym idzie, ma kluczowy wpływ na ich okres przydatności do spożycia”.

źródło: PFPŻ ZP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *