Przedsiębiorco, nie przegap zmian

Od 1 lipca obowiązki ewidencyjne m.st. Warszawy w zakresie działalności gospodarczej przejmie Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. Dzięki powszechnej elektronicznej ewidencji znikną papierowe zaświadczenia o prowadzeniu działalności i właściwość miejscowa.

Już od 1 lipca rozpoczyna działanie Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG), prowadzona przez Ministra Gospodarki. Zmiana ta spowoduje szereg ważnych skutków. Przede wszystkim przestanie obowiązywać właściwość miejscowa.

Przedsiębiorca, który wpisze się na nowych zasadach do CEIDG będzie mógł załatwić sprawy dotyczące jego firmy w dowolnym urzędzie gminy w Polsce lub dowolnym urzędzie dzielnicy m.st. Warszawy, bez względu na miejsce zamieszkania. Posiadacze podpisu elektronicznego bądź zaufanego profilu ePUAP będą mogli zarejestrować firmę przez Internet, bezpośrednio w nowej bazie.

Przedsiębiorca chcący wypełnić nowy druk ceidg-1 może:

zanieść go do urzędu, gdzie zostanie on wprowadzony do ewidencji przez naszego pracownika,
wypełnić go w domu na komputerze i bezpośrednio wysłać on – line do CEIDG.

Dzięki nowej, powszechnej ewidencji znikną też zaświadczenia wydawane w dotychczasowej formie – ich miejsce zajmą wydruki komputerowe z centralnej bazy. Nowa ewidencja jest ogólnodostępnym rejestrem publicznym, w którym można w prosty sposób potwierdzić fakt istnienia przedsiębiorstwa. Jedynym dokumentem wydawanym na papierze będzie krótkie potwierdzenie wpisu do CEIDG. Osoby, które będą realizować procedury dotyczące działalności gospodarczej przez Internet otrzymają potwierdzenie z CEIDG drogą elektroniczną.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, wszystkie gminy w Polsce mają obowiązek przekazania danych zarejestrowanych przedsiębiorców do ewidencji centralnej do 31 grudnia 2011 r.

Aby warszawscy przedsiębiorcy (wpisani do ewidencji) już od pierwszych dni obowiązywania znowelizowanych przepisów mogli korzystać z nowych rozwiązań, Miasto Stołeczne Warszawa przekaże ewidencję działalności gospodarczej do CEIDG w lipcu 2011 r.

Z chwilą przekazania warszawskiej ewidencji przestanie działać wyszukiwarka czynnych przedsiębiorców wpisanych do warszawskiej bazy, dostępna dotychczas pod adresem http://wyszukiwarkaedg.um.warszawa.pl – zastąpi ją centralna baza CEIDG.

Dodatkowe informacje można odnaleźć pod adresem: http://eurzad.um.warszawa.pl

źródło: www.um.warszawa.pl


Silk Road Poland