Projekt Kopice – konferencja prasowa w Nowym Świecie Muzyki

Projekt Kopice - konferencja prasowa w Nowym Świecie Muzyki

Projekt Kopice - konferencja prasowa w Nowym Świecie Muzyki

W ostatnim dniu VIII Festiwalu „Urodziny Fryderyka Chopina” odbyła się konferencja prasowa spółki Globucor Luxembourg, właściciela pałacu w Kopicach pod Grodkowem. Miejsce, termin i tematyka konferencji były wyborem nieprzypadkowym.

To właśnie w Grodkowie urodził się nauczyciel Fryderyka Chopina, Józef Elsner. W Kopicach inwestor zamierza, we współpracy z gminą Grodków, stworzyć miejsce upamiętniające i upowszechniające działalność wybitnego kompozytora i mistrza.

Znaczącym dopełnieniem konferencji był recital prof. Ingi Lewandowskiej oraz wykład prof. Piotra Barona, wybitnego znawcy muzyki Elsnera z Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.

Prezes Günther Nell zaprezentował mediom i gościom Nowego Świata Muzyki powody zakupu „najpiękniejszych ruin pałacowych Europy” i plany odbudowy kompleksu pałacu wraz z przyległym 55-ha zabytkowym parkiem. Zaledwie miesiąc po zakupie obiektu rozpoczęły się prace wycinkowe drzew, które porastają zabytek. Został założony monitoring, a rejestrujące otoczenie pałacu kamery umożliwiają przekaz live, dostępny na stronie www.palackopice.pl. Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków otrzymał tym samym możliwość obserwowania wszelkich prac, które będą postępowały na terenie odbudowywanego zabytku.

Jeden z prelegentów, architekt Andrzej Szuba, podzielił się swoimi obawami co do potencjalnych utrudnień związanych z odbudową „pałacu na wodzie”. Mowa o skomplikowanych procedurach, związanych z planem zagospodarowania przestrzennego gminy Grodków.

Wydarzenie zaszczycił swą obecnością attache kulturalny ambasady Niemiec w Warszawie Fried Nielsen.

Istotne wypowiedzi prelegentów i wideorelacja z konferencji prasowej zostaną udostępnione niebawem w zakładce Aktualności na stronie: www.palackopice.pl.