Produkcja energii słonecznej 24h na dobę – 12.11.2011

W Andaluzji powstała elektrownia słoneczna, która będzie produkować energię elektryczną ze Słońca bez przerwy, 24 godziny na dobę.

Elektrownię typu CSP (Concentrated Solar Power) uruchomiono w ubiegłym miesiącu w pobliżu Sewilli. Po osiągnięciu pełnych mocy instalacja ma produkować energię elektryczną, która wystarczy na zaspokojenie potrzeb 25 tysięcy gospodarstw domowych.

W elektrowni CSP pod Sewillą po raz pierwszy zastosowano roztwór soli jako ciecz, która transportuje odebrane ciepło, a którą można podgrzać do ponad 550 stopni Celsjusza, co pozwala na wygenerowanie większej ilości pary napędzającej prawie 20-megawatową turbinę. Dzięki zastosowaniu roztworu soli, turbina może pracować, gdy nie ma nasłonecznienia, nawet przez 15 godzin.

Przedsięwzięcie zrealizowała firma Torresol Energy we współpracy z arabskim funduszem Masdar z Abu Dhabi, który doświadczenia zdobyte w Hiszpanii z pewnością będzie chciał wykorzystać przy realizacji futurystycznego projektu Masdar w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – miasta na pustynii zasilanego w 100-procentach energią odnawialną.

Terrasol Energy buduje też dwie elektrownie CSP w pobliżu Cadiz, które w sumie mają produkować ilość prądu wystarczającą do zaspokojenia potrzeb 40 tysięcy gospodarstw domowych.

Oprócz projektów w Hiszpanii, spółka Masdar Power bierze udział w budowie 100-megawatowej farmy słonecznej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a także morskiej farmy wiatrowej London Array o docelowej mocy 1 gigawata.


źródło: www.chronmyklimant.pl za Gram w Zielone

 

 

http://chronmyklimat.pl/energetyka/odnawialne-zrodla-energii/13540-produkcja-energii-slonecznej-24h-na-dobe


Silk Road Poland