Prezes PPL: Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina

Lotnisko w Radomiu

Lotnisko w Radomiu

Z analizy niezależnego doradcy, firmy Arup wynika, że lotnisko w Radomiu spełnia kryteria lotniska komplementarnego dla Lotniska Chopina; „z tych faktów oczywiste jest, że wyborem jest Radom” – powiedział w środę prezes Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” Mariusz Szpikowski.

„Mamy rekomendację merytoryczną dotyczącą drugiego lotniska. My oczywiście zapoznaliśmy się z tą rekomendacją i z tą rekomendacją, jako port się zgadzamy. Ponieważ będzie to wymagało pewnych inwestycji ze strony portu, również w tym przypadku, i ze względu na wagę tej inwestycji, ona oczywiście zostanie przedstawiona ministrowi właściwemu do spraw transportu. Uważam, zdecydowanie za celowe, żeby ta inwestycja, czy te rekomendacje również zostały zweryfikowane pod względem zgodności z programem CPK, jak i również uzyskały aprobatę stosownego ministra” – powiedział Szpikowski na konferencji prasowej.

Prezes PPL oraz Ireneusz Kołodziej z firmy doradczej Arup omówili najważniejsze zagadnienia „Analizy strategicznego zapotrzebowania na infrastrukturę lotniskową dla Mazowsza w kontekście uruchomienia CPK”. To analiza lokalizacyjna dla lotniska komplementarnego wykonana przez firmę Arup.

„Lotnisko Chopina w Warszawie dziś się już zatyka. Im szybciej znajdziemy lokalizację alternatywną do przeniesienia ruchu z tego lotniska, tym lepiej dla Mazowsza” – powiedział Kołodziej. Przypomniał, że w 2017 r. port obsłużył 15,75 mln pasażerów – o 23 proc. więcej niż w 2016 r., kiedy było to 12,8 mln podróżnych.

Jak dodał, w analizie lokalizacyjnej lotniska komplementarnego dla stołecznego portu i Centralnego Portu Komunikacyjnego przeanalizowano zarówno możliwości przepustowości warszawskiego portu, jak i parametry lotniska w Radomiu oraz w Modlinie. Pod uwagę wzięto zarówno infrastrukturę lotniskową, czyli drogi startowe, kołowania, miejsca postojowe dla samolotów, przepustowość terminali pasażerskich, możliwości dojazdu dla pasażerów oraz kwoty potrzebne na nakłady inwestycyjne w rozbudowę portów, czy też strukturę właścicielską.

„Rekomendujemy, żeby PPL na ten czas wykonał inwestycje w Radomiu” – powiedział Kołodziej. Jak tłumaczył, potrzebna jest w tym porcie m.in. nowa infrastruktura, terminal i drogi dojazdowe.

„Z analizy lokalizacyjnej przedstawionej przez niezależnego doradcę, (wynika, że) lepiej to kryterium spełnia port w Radomiu. Z tych faktów oczywiste jest, że wyborem jest Radom” – powiedział Szpikowski. „Opcją merytorycznie uzasadnioną jest opcja związana z Radomiem” – zaznaczył.

W trakcie konferencji tłumaczył, że Lotnisko Chopina chce oddać pewną część ruchu pasażerskiego. „Docelowo będziemy poszukiwali lotniska dla ruchu czarterowego niskokosztowego” – powiedział.

Jak wyjaśnił, z analizy firmy Arup wynika, że w przypadku lotniska w Radomiu za 20 miesięcy „mamy możliwość posiadania lotniska, które jest w stanie obsłużyć około 3 mln pasażerów czarterowych”.

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” zarządza Lotniskiem Chopina.

źródło: www.kurier.pap.pl


BBA Transport System

Komentarze do “Prezes PPL: Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina”

  1. „Docelowo będziemy poszukiwali lotniska dla ruchu czarterowego niskokosztowego” – a kto lata czarterami? Na pewno nie panowie z teczkami, których na lotnisko odwozi kierowca służbowym samochodem! Z lotów niskokosztowych korzystają głównie uczestnicy wycieczek i wczasów (zwykle z najróżniejszych zakątków kraju), gastarbaiterzy latający z/do pracy w Anglii lub Norwegii, studenci itp. Jak oni wszyscy do tego Radomia dojadą??? Nie wszyscy mają do dyspozycji samochód, który mogą na tydzień czy dwa zablokować na przylotniskowym parkingu! A co zrobią Ci, którzy muszą dojechać na ranny lot np. z Przemyśla, Opola, Bydgoszczy? Gdzie spędzą noc?
    Przewiduję, że tanie linie, wyrzucone z Warszawy, zwiększą ilość połączeń z portów regionalnych i oleją Radom. Biura podróży po jednym sezonie zrezygnują z czarterów z Radomia – bo niewielu będzie chciało z tego lotniska latać (z powodów opisanych wyżej).
    Mnie (choć mieszkam 300 km od Warszawy i tylko 35 km od dużego portu regionalnego) zdarza się czasem latać z Chopina, bo po prostu (jak pół Polski) mam w Warszawie rodzinę i możliwość spędzenie nocy przed/po podróży. Ale z Radomia nie polecę!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *