Prawo jazdy w telefonie już w 2020 roku

Kierowca

Kierowca

W 2020 r. wprowadzone zostaną nowe e-usługi adresowane do kierowców, m.in. prawo jazdy w telefonie – poinformowało w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji.

Jak wskazuje resort cyfryzacji, profil zaufany (PZ) jest kluczem do e-administracji. Przypomniano, że PZ powstał w 2011 r., a dziś ma go ponad 4,7 miliona Polaków.

– Tylko w ubiegłym roku dokładnie 2 114 370 osób założyło sobie profil zaufany – wskazał minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Ten rekord to efekt pracy nad nowymi e-usługami i konsekwentnego przekonywania Polaków, że warto nam zaufać, a przy okazji ułatwić sobie życie, działając online – dodał.

Zapowiedział, że w tym roku uruchomione zostaną nowe e-usługi adresowane do kierowców.

– Pracujemy m.in. nad prawem jazdy, którego nie będziemy musieli wozić ze sobą, bo będziemy je mieli w telefonie – wyjaśnił.

Według ministerstwa cyfryzacji, kierowcy to jedna z grup, które najchętniej korzystają z cyfrowych usług. Absolutną rekordzistką jest e-usługa umożliwiająca sprawdzenie historii pojazdu, z której w 2019 r. Polacy skorzystali aż 129 859 339 razy.

W komunikacie ministerstwa czytamy, że profil zaufany służy m.in. do złożenia online wniosku o nowy dowód osobisty.

– W ub. roku dokładnie 160 486 Polaków wniosek o nowy dokument tożsamości złożyło przez internet. Wskazano, że przez internet i z profilem zaufanym można też zgłaszać utratę dowodu. W ubiegłym roku z tej e-usługi skorzystały 26 523 osoby, z czego najwięcej – 420 – zrobiło to tuż po ostatnich świętach Bożego Narodzenia – 27 grudnia – podano.

Według ministerstwa 2020 rok może być kolejnym przełomem w historii profilu zaufanego. Wskazano, że tylko w pierwszym tygodniu nowego roku przybyło niemal 60 tys. nowych właścicieli PZ.

źródło: PAP
foto: Shutterstock

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *