Prawdziwa historia lotu MH370

Prawdziwa historia lotu MH370

Prawdziwa historia lotu MH370Samolot linii lotniczych Malaysia Airlines obsługujący 8 marca 2014 roku lot MH370 na trasie z Kuala Lumpur do Pekinu wraz z dwustu trzydziestoma dziewięcioma osobami na pokładzie rozpłynął się we mgle. Położenie samolotu i jego los wkrótce stały się największą tajemnicą w dziejach lotnictwa…

Richard Quest jest korespondentem CNN specjalizującym się w tematyce lotniczej i jednym z czołowych dziennikarzy zajmujących się sprawą malezyjskiego samolotu. Zbieg okoliczności sprawił, że kilka tygodni przed katastrofą Quest przeprowadził wywiad z pilotem MH370.
Dlaczego zdecydowałem się napisać tę książkę? Mam osobisty stosunek do tego tematu. Szesnaście dni przed zniknięciem MH370 spotkałem się i odbyłem lot z pierwszym oficerem tego samolotu, Farikiem Hamidem, by przygotować materiał do CNN. Natychmiast po pojawieniu się informacji o zaginięciu maszyny odkryłem, że trzygodzinny lot z osobą, którą ponad dwa tygodnie wcześniej spotkałem, nadaje tej sprawie nowe znaczenie, a wszystko, co dotyczy lotu, nagle zaczęło przykuwać uwagę publiczności. Zwolennicy teorii spiskowych mieli używanie. Moje konto na Twitterze zapełniło się komentarzami sugerującymi, że jakimś cudem CNN i ja osobiście „wiedzieliśmy, co się wydarzy”, a być może nawet wiemy, gdzie jest samolot.

Książka Richarda Questa jest zapisem wielomiesięcznych poszukiwań zaginionego samolotu. Korespondent CNN krok po kroku przedstawia sekwencję wydarzeń od startu maszyny z lotniska w Kuala Lumpur, poprzez wszystkie wykonane przez nią manewry i rozmowy z kontrolerami ruchu lotniczego, aż po ostatnie odnotowane sygnały na urządzeniach radarowych. Nie jest to jednak zapis nudnych procedur, ale ciekawie opowiedziany i wytłumaczony przebieg rejsu samolotu pasażerskiego.

Quest prezentuje kolejne działania poszukiwawcze w tej największej i najdroższej w historii akcji. Prezentuje kolejne komunikaty władz oraz służb lotniczych. Nie jest jednak tylko biernym korespondentem, ale aktywnym komentatorem. Pokazuje błędy, obala kolejne teorie spiskowe i samodzielnie analizuje dostępne dokumenty. W książce zawarta jest też podparta wieloma dowodami teoria samego Questa.

„Zaginiony lot MH370” pozwala czytelnikowi wyrobić sobie własne zdanie na temat przyczyn zaginięcia. Dzięki osobistemu zaangażowaniu autora w książce zawartych jest wiele dodatkowych informacji, które pokazują jak dokładnie sprawdzane i kontrolowane są rejsy pasażerskie. Autor nie zapomina również o dramacie bliskich ofiar, o wielu godzinach wyczekiwania na komunikaty i ich reakcjach na nowe teorie.

Wiele osób pytało mnie, jak mogę pisać książkę o MH370 przed odnalezieniem wraku i zakończeniem sprawy. Nieodmiennie odpowiadałem, że potrzeba powstania tej książki nie zależy od dotarcia do samolotu. Zniknięcie MH370 wiązało się z wieloma kwestiami. Chcielibyśmy wiedzieć, co wydarzyło się 8 marca 2014 roku o godzinie 1.19, po wypowiedzeniu przez kapitana Zahariego Shaha: „Dobranoc, Malaysian 370”. Nawet jeśli nigdy nie poznamy faktów, pojawiło się mnóstwo kwestii, z którymi trzeba sobie poradzić. Zawiódł system kontroli lotów, doszło do chaosu i ingerencji polityki w operację poszukiwawczą, trzeba też rozważyć wprowadzenie nowych metod śledzenia samolotów i odzyskiwania czarnych skrzynek.
Ta dramatyczna, a równocześnie sensacyjna historia zapewni emocje nie tylko specjalistom i fanom lotnictwa, ale także zwykłym pasażerom linii lotniczych.

O autorze

Richard Quest

Richard Quest jest korespondentem CNN specjalizującym się w tematyce lotniczej i jednym z największych ekspertów związanych z relacjonowaniem wypadków lotniczych. Relacjonował m.in. wyjaśnianie przyczyn katastrofy nad Lockerbie. Od samego początku był zaangażowany w relację z poszukiwań malezyjskiego samolot wykonującego rejs MH370. Odbył szereg spotkań z władzami lotniczymi i rządowymi w tym z Premierem Malezji po to by jeszcze lepiej zrozumieć to co się wydarzyło i móc to przekazać widzom.


BBA Transport System