P+R Żerań PKP i Jeziorki PKP – bezobsługowo, bezpiecznie i z pełną informacją

Parkuj i Jedź
Parkuj i Jedź
Fot. ZTM

Na nowo budowanych parkingach „Parkuj i Jedź” przy stacjach kolejowych Warszawa Żerań i Warszawa Jeziorki kierowcy będą mogli korzystać z bezobsługowego systemu pobierania opłat oraz informacji parkingowej o liczbie wolnych miejsc postojowych.

Ogłosiliśmy przetarg na zaprojektowanie i wykonanie systemu pobierania opłat oraz systemu zarządzania parkingami „Parkuj i Jedź” dla budowanych parkingów Żerań PKP i Jeziorki PKP. Zadaniem zwycięzcy przetargu będzie m.in. wyposażenie tych dwóch, nowych parkingów w systemy ułatwiające korzystanie z nich oraz zarządzanie tymi obiektami. Kierowcy będą mogli korzystać z systemu poboru opłat, który usprawni wjazd i wyjazd z parkingu oraz weryfikację dokumentów uprawniających do zwolnienia z opłaty za parkowanie lub naliczenie opłaty.

Szybszy wyjazd

System będzie bazował na odczytach tablic rejestracyjnych. Przy wjeździe, po odczytaniu tablicy rejestracyjnej szlaban się podniesie i kierowca wjedzie na parking. Przed wyjazdem, w kasie parkingowej kierowca poda numer rejestracyjny samochodu oraz przedstawi aktywny bilet ZTM lub Warszawską Kartę Miejską – w zależności od nośnika biletu może być to włożenie biletu kartonikowego, przyłożenie do czytnika karty lub QR kodu w urządzeniu mobilnym. W przypadku, gdy kierowca nie będzie posiadał dokumentu uprawniającego do zniżki w opłatach (przypomnijmy, że zgodnie z regulaminem parkowanie jest bezpłatne dla osób posiadających bilet dobowy lub dłuższy, bilet seniora, bilet dla dzieci z rodzin z trójką dzieci lub uprawnienia do bezpłatnych przejazdów), kasa parkingowa naliczy i pobierze opłatę parkingową. Potem, przy wyjeździe system ponownie odczyta tablicę rejestracyjną i szlaban automatycznie się podniesie.

Informacja na bieżąco

System informacji parkingowej zapewni aktualną informację o liczbie wolnych miejsc parkingowych z uwzględnieniem miejsc ogólnodostępnych, dla osób z niepełnosprawnościami oraz dla pojazdów elektrycznych. Na parkingach zostaną zainstalowane także lokalne systemy wspomagające ich obsługę:

  • zarządzania parkingiem – informowanie o awariach i alarmach mających wpływ na bezpieczeństwo użytkowników parkingów oraz funkcjonowanie obiektów;
  • zarządzania budynkami – zdalna obsługa instalacji, np. sterowanie oświetleniem, pomiary temperatury i kontrolę zużycia energii elektrycznej;
  • dozoru wizyjnego – podgląd obiektów w Centrum Zarządzania Parkingami;
  • komunikacji głosowej – kontakt użytkowników z dyspozytorami w Centrum Zarządzania Parkingami;
  • sygnalizacji pożaru – ochrona przeciwpożarowa;
  • alarmowej sygnalizacji włamania i napadu – umożliwiający ochronę mienia, stały dozór obiektów oraz przekazywanie alarmów o włamaniach.

Wszystkie systemy będą podłączone do Centrum Zarządzania Parkingami znajdującego się w Węźle Komunikacyjnym Młociny. W tej chwili z centrum zarządzamy 10 parkingami P+R. Firma, która wygra przetarg będzie miała 400 dni od dnia podpisania umowy na realizację przedsięwzięcia.

Obecnie kierowcy mają w Warszawie do dyspozycji 15 parkingów „Parku i Jedź” oferujących ponad 4,4 tys. miejsc postojowych.

Trwa budowa kolejnych dwóch parkingów – Żerań PKP i Jeziorki PKP. Parking P+R Żerań PKP powstaje na Białołęce, w sąsiedztwie stacji kolejowej PKP Warszawa Żerań. Będzie to obiekt jednopoziomowy z co najmniej 220 miejscami postojowymi dla samochodów osobowych, w tym 4 proc. przystosowanymi do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz nie mniej niż 110 zadaszonymi stanowiskami dla rowerów.

Parking P+R Jeziorki PKP budowany jest przy stacji kolejowej Warszawa Jeziorki na linii radomskiej. Będzie to jednopoziomowy obiekt na nie mniej niż 138 miejsc postojowych, w tym sześć dla osób z niepełnosprawnościami oraz nie mniej niż 40 zadaszonych miejsc postojowych dla rowerów.

źródło: ZTM


Silk Road Poland

Komentarze do “P+R Żerań PKP i Jeziorki PKP – bezobsługowo, bezpiecznie i z pełną informacją”

  1. Dużym minusem parkingów sieci P+R jest honorowanie biletu min. dobowego. Powinny być honorowane wszystkie rodzaje biletów w tym również minutowe, gdyż korzystać z parkingu można również krócej niż cały dzień. Dlaczego ZTM nie bierze pod uwagę biletów minutowych. Korzystanie z tych parkingów nie trwa 24h.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *