Ponad 70 proc. średnich firm uważa, że pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu

Firmowe spotkanie
Firmowe spotkanie
Fot. Unsplash

67 proc. przedsiębiorstw uważa, że w ostatnich sześciu miesiącach pogorszyły się warunki prowadzenia biznesu. 27 proc. nie widzi znaczącej zmiany, a dla 6 proc. warunki się poprawiły. Najbardziej krytyczne są firmy średnie – wynika z badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.

Nastroje przedsiębiorców dotyczące prowadzenia firmy w kontekście biznesowym są niekorzystne. 55 proc. firm ma negatywne nastawienie do prowadzenia biznesu w 2021 roku. Tak uważa 57 proc. średnich, 55 proc. małych i 54 proc. dużych firm. Pozytywne nastawienie sygnalizuje tylko 41 proc. respondentów. Większymi optymistami są duże firmy. 46 proc. spośród nich ma pozytywne nastawienie do prowadzenia biznesu w tym roku. Natomiast odsetek firm średnich, które myślą podobnie, wynosi 41 proc.

Przedsiębiorcom zadano też pytanie, co myślą o prowadzeniu firmy w 2021 r., w kontekście zmian w prawie i działań administracji. 65 proc. przedsiębiorstw obawia się takich zmian, w tym 68 proc. średnich, 65 proc. małych i 62 proc. dużych. Tylko 32 proc. firm ma pozytywne nastawienie (36 proc. dużych, 33 proc. małych i 30 proc. średnich).

Cykliczne badanie nastrojów przedsiębiorców „Indeks Biznesu” przeprowadził w drugiej połowie października br., na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców, CBM Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

BBA Transport System

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.