Polski Ład a 1 proc. na Organizacje Pożytku Publicznego. Zapomniano o osobach z niepełnosprawnościami?

Pieniądze
Pieniądze
Fot. Adobe Stock

Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami obawiają się, że z powodu zmian wprowadzonych przez Polski Ład osoby o niższych dochodach, które do tej pory przekazywały 1 proc. podatku na Organizację Pożytku Publicznego, przestaną to robić.

Chodzi o zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł rocznie oraz zwiększenie drugiego progu podatkowego zwiększony z 85 529 zł do 120 tys. zł. Efektem podniesienie kwoty wolnej będzie zerowy podatek u osób otrzymujących płacę minimalną oraz u większości emerytów.

Zmiany, które będą korzystne dla tych podatników, mogą stać się problemem dla Organizacji Pożytku Publicznego, które dla swoich podopiecznych zbierają 1 proc. podatku. To bowiem najmniej zarabiające osoby oraz seniorzy najczęściej przekazują swój 1 proc. podatku do OPP.

Środki przekazywane z 1 proc. pomagały sfinansować terapię wielu niepełnosprawnych dzieci, a dla wielu rodziców stanowiły główne źródło finansowania potrzeb podopiecznych.

Rząd nie przewidział rekompensaty dla poszkodowanych w ten sposób przez Polski Ład osób. Z pomocą podopiecznym OPP chciał wyjść natomiast Krzysztof Kwiatkowski, przewodniczący Komisji Ustawodawczej oraz były minister sprawiedliwości i prezes NIK. Senator zaproponował zwiększenie z 1 proc. do 1,2 proc. z PIT na rzecz OPP. Rozwiązanie to nie znalazło poparcia wśród rządzących.

Teraz Agnieszka Jóźwicka, rodzic dziecka z czterokończynowym porażeniem mózgowym, a także redaktor naczelna portalu NaRencie.pl, wraz z redakcja swojego portalu napisała list otwarty do Ministra Finansów, w którym uzasadnia konieczność zwiększenia składki na OPP.

„Jak wyliczył portal Business Insider zgodnie z ustawą budżetową wpływy z PIT w 2022 r. po wprowadzeniu Polskiego Ładu mają wynieść 67,1 mld zł, czyli nawet mimo cięć podatkowych powinny być wyższe o 12,7 proc. w porównaniu z 2018 r. Przyjąć więc można, że proporcjonalnie o tyle samo więcej niż w 2019 r. dostaną beneficjenci 1 procenta podatku. Jednak gdy policzy się inflację w latach 2018-2022 to ceny wzrosły o 23,2 procent. Żeby zrekompensować tę różnicę, trzeba by podnieść odpis z 1% podatku do mniej więcej 1,1 procenta. Zważywszy jednak na fakt, iż koszty rehabilitacji i sprzętu w całym kraju wzrosły obecnie o około 15%, a w przyszłości planowane są kolejne podwyżki, według naszych wyliczeń, by tę różnicę pokryć i zapewnić podopiecznym fundacji przynajmniej podobne możliwości finansowania leczenia jak w latach minionych, zmiana przekazania z 1% na 1,2% wydaje się konieczna.” – czytamy w liście do Ministra Finansów.

Jeśli chcesz dołączyć do osób wspierających inicjatywę zwiększenia podatku na Organizację Pożytku Publicznego, podpisz petycję


RemaDays Warsaw 2022

BBA Transport System

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *