Polska europejskim liderem w płatnościach zbliżeniowych

Karta kredytowa

Karta kredytowa

Popularność płatności bezgotówkowych dynamicznie rośnie. Polacy lubią płacić kartami, a szczególnie chętnie wykorzystują płatności zbliżeniowe. Potwierdza to raport NBP – od lipca do września ubiegłego roku wykonano ponad 928 mln transakcji zbliżeniowych, co stanowi już 75,7% wszystkich płatności kartami.

Dla konsumentów możliwość płacenia kartą staje się oczywistością przy dokonywaniu zakupów – dla biznesu oczywistością musi się stać obsługa płatności bezgotówkowych. Na tle Europy jesteśmy liderami w płatnościach zbliżeniowych.

4 na 10 Polaków twierdzi, że jest gotowych zrezygnować z zakupów, jeśli nie można zapłacić kartą płatniczą. W przypadku grupy o największych dochodach, która ma swobodę płatności, jest ich jeszcze więcej – 6 na 10 osób. Badanie eService pokazuje również, że dla 78 proc. badanych przy wyborze miejsca zamieszkania ważnym czynnikiem byłaby dostępność w okolicznych sklepach możliwości płacenia kartą lub telefonem. To o 9 punktów procentowych więcej wskazań niż dla czynnika, jakim jest odległość od miejsca zamieszkania przyjaciół, a nawet rodziny (o 2 punkty proc.). Ten aspekt jest szczególnie ważny dla osób, które natknęły się na sytuację, w której chciały, ale nie mogły zapłacić kartą (82 proc. wskazań).

– Kiedy w 2017 i 2018 roku przeprowadziliśmy badanie postaw Polaków wobec form płatności, w obu falach zbadaliśmy tysiąc osób, to bardzo mocno wyszło, że powodem dla którego używamy tych nowych form płatności, jak karta płatnicza, blik, mobilne płatności telefonem, jest przede wszystkim wygoda i szybkość – tłumaczy Witold Siekierzyński, Kierownik Zespołu Komunikacji eService.

Polacy są liderami płatności zbliżeniowych w Europie. Według raportu Narodowego Banku Polskiego na koniec września 2018 r. wydano w kraju 33 mln kart zbliżeniowych, a w samym III kwartale 2018 r. zrobiono ponad 928 mln transakcji zbliżeniowych.

– Rynek fiskalny spolaryzował się, z jednej strony mamy systemy stacjonarne dla dużych i średnich przedsiębiorstw, z drugiej strony segment niedużych kas fiskalnych dla małych przedsiębiorców. Idealnym rozwiązaniem dla tej grupy jest nowość firmy Posnet, pierwszy na rynku Fiskalny Terminal Płatniczy. Urządzenie, które łączy w sobie świat fiskalny ze światem płatniczym – kasę, drukarkę i terminal płatniczy w jednym – jest niedużych rozmiarów i mieści się w dłoni. Pospay jest idealnym rozwiązaniem dla prawników, lekarzy, trenerów personalnych czy food trucków, ale nie tylko – sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebujemy małego, kompatybilnego, ergonomicznego rozwiązania. Można go zakupić przy wsparciu Programu Polska Bezgotówkowa – komentuje Robert Szmidt, Dyrektor Handlowy ds. Kluczowych Klientów Posnet.

Wyniki badania eService pokazują zasadność i dostrzegalne efekty prowadzenia inicjatyw wspierających rozwój bezgotówkowych form płatności, takich jak Program Polska Bezgotówkowa. Aż 82% pytanych zauważyło w ciągu ostatnich 12 miesięcy zwiększenie liczby miejsc, w których można płacić kartą lub telefonem. Stale rosnąca dostępność sieci terminali sprawia, że możliwość płacenia bezgotówkowego w coraz większym stopniu jest postrzegana jako coś oczywistego.

źródło: NewsrmTV

Komentarze do “Polska europejskim liderem w płatnościach zbliżeniowych”

  1. A znane są już statystyki po tej akcji bezgotówkowa Polska? Jaki udział ma teraz eservice? Fakty są takie, że w Polsce teraz coraz trudniej o miejsce, gdzie nie ma terminala. Macie podobne wrażenie? Nawet w warzywniakach już je mają.

    1. Parę dni temu wróciłem z majówki, którą spędziłem w Darłówku. Tam większość lokali nie ma terminala, tylko gotówka. Trochę to dziwne, zważywszy, że nawet w małych wiejskich sklepikach można już zapłacić kartą, a w miejscowości turystycznej trzeba szukać bankomatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *