Polska dyplomacja na Pacyfiku

Polska dyplomacja na Pacyfiku

Polska dyplomacja na PacyfikuPolska nawiązała stosunki dyplomatyczne z leżącym w Polinezji Królestwem Tonga – podało Stałe Przedstawicielstwo RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku. Wskutek tego Polska utrzymuje obecnie stosunki dyplomatyczne ze wszystkimi 192 państwami zrzeszonymi w ONZ.

W imieniu rządu Królestwa Tonga Wspólny Komunikat o Nawiązaniu Stosunków Dyplomatycznych podpisał ambasador Mahe’uli’uli Sandhurst Tupouniua, Stały Przedstawiciel Królestwa Tonga przy NZ, natomiast z ramienia polskiego rządu Komunikat ratyfikował ambasador Bogusław Winid, Stały Przedstawiciel RP przy NZ. Dokument obowiązuje od dnia podpisania. Ceremonia zawarcia stosunków dyplomatycznych odbyła się 29 sierpnia 2016 roku w Nowym Jorku.

Już w XII wieku na terenie dzisiejszego królestwa istniała silna organizacja państwowa nazywana czasem „Imperium Tongijskim”. W 1875 roku George Tupou I, przyszły król państwa, ogłosił Tonga monarchią konstytucyjną. Od roku 1900 Tonga było protektoratem brytyjskim, który w 1970 roku uzyskał niepodległość i przystąpił równocześnie do brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Królem państwa jest obecnie Tupou VI. Tonga składa się z trzech grup wysp – Vava’u, Ha’apai oraz Tongatapu, zamieszkanych przez 103 tys. osób. Językami urzędowymi są angielski i tongijski.

W 1939 r., po agresji Niemiec na Polskę, Królestwo Tonga było jednym z pierwszych państw, które wypowiedziały Niemcom wojnę. Następnie, w wyniku publicznej zbiórki pieniędzy, społeczeństwo Tonga ufundowało dwa myśliwce bojowe Spitfire. Na czele Królestwa stała wówczas królowa Sālote Tupou III.

Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne ze wszystkimi „mniejszymi” państwami wyspiarskimi Pacyfiku, zagrożonymi skutkami zmian klimatycznych. W ciągu ostatnich dwóch lat państwo  polskie nawiązało relacje z Nauru, Kiribati, Mikronezją i Tuvalu. Wspomniane kraje współpracują na forum ONZ między innymi nad nową konwencją klimatyczną, a także w ramach tzw. Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030.

źródło: PAP, msz.gov.pl


Silk Road Poland