Polska Delegacja na Igrzyska Olimpijskie w Izraelu – Maccabiah 2017

Maccabiah 2017

Maccabiah 2017Do Izraela na Makkabiadę przyjedzie 10 tysięcy sportowców. Każda delegacja jest prezentowana na stadionie przed 30-sto tysięczną widownią, wśród nich prezydent i premier Izraela, a także przedstawiciele Knesetu. Ceremonia otwarcia będzie transmitowana w publicznym kanale izraelskim Chanel 2 oraz do 80 krajów na całym świecie. Makkabiada jest najważniejszym wydarzeniem dla wszystkich społeczności żydowskich. Podczas Igrzysk nie komentuje się kondycji sportowców, a przede wszystkim sytuację społeczności w każdym kraju. To ogromna szansa, aby zaznaczyć Polkę ponownie na mapie krajów wspierających i tolerancyjnych dla żydów. W innym wypadku wiele lat pracy może zostać zmarnowanych, polska społeczność zostanie nadal uznana za społeczność utraconą, co wpłynie bardzo negatywnie na wizerunek Polski na całym świecie.

Historia polskich sportowców na Makkabiadzie jest ściśle związana z tragiczną historią narodu żydowskiego. Przed wojną ruch Makkabi był jednym z największych ruchów sportowych w Polsce, ponad 150 klubów i 45 tysięcy sportowców. Większość z nich została zamordowana. Pierwsza polska delegacja po wojnie uczestniczyła dopiero w 1993 roku. Wywalczyła wówczas brązowy medal w szermierce. Do dalszego rozwoju tradycji klubów Makkabi w Polsce konieczne jest uczestnictwo w tak znaczącym wydarzeniu jak Maccabiah. Delegacja liczy 23 sportowców, występujących w 10 dyscyplinach: badminton, squash, tenis, tenis stołowy, kolarstwo, pływanie, szermierka, półmaraton, taekwondo, brydż. To największa polska delegacja od czasów powojennych.

Jednak ta ogromna szansa może zostać zmarnowana. Obecna sytuacja delegacji jest dramatyczna. Makkabiada jest za dwa tygodnie. Jeśli nie zapłacimy pozostałej kwoty za udział, polska delegacja może zostać wykluczona z Igrzysk.

Koszt polskiej delegacji to ponad 400 000 złotych. Większość tej kwoty została pokryta. Potrzebujemy tylko 130 000 złotych, aby delegacja wzięła udział. Już wiele zrobiono, aby to się stało.

Darowiznę dla naszej delegacji można przekazać na poniższe konto:

84 1140 2004 0000 3102 7580 8990
Makabi Warszawa
Al. Niepodległości 135/15, 02-570 Warszawa


BBA Transport System