Polacy na targach ITB 2017

ITB 2017

ITB 2017

Kiedy w 1966 roku w Berlinie, po raz pierwszy odbyły się małe, lokalne targi turystyczne, w których wzięło udział 9. wystawców z 5. krajów, nikt się nie spodziewał, że kiedyś staną się one imprezą o randze światowej. Minęło 51 lat i okazuje się, że targowy bohater będący w sile wieku, nie nosi żadnych znamion klęski, wręcz przeciwnie, może czasem z zadyszką, czasem z narzekaniem, ale ciągle dziarsko, wyprostowany, z tajemniczym uśmiechem zdającym się mówić: w tym roku, wybierających się na targi do Berlina, czekają same niespodzianki – wykorzystuje wszelkie sposoby, by gości nie zawieść.

Zaproszenie na targi informowało, że odbędą się w dniach 8 – 12.03.2017r. właśnie w Berlinie, że to największa tego typu impreza branżowa w świecie, a w Europie na pewno, że i Ci bardzo zainteresowani ofertą turystyczną, i Ci mniej, i Ci którzy przybędą li tylko po to, by zdobyć ciekawe suweniry – wszyscy będą mile widziani i z pewnością uznają, że czas spędzony na targach nie był czasem straconym. Zjechało, więc do Berlina ludzi odpowiedzialnych za turystykę – dużo. Byli z Afryki, z Azji, z Ameryki, nawet z Australii. Biuro prasowe targów podało, że swoją ofertę turystyczną zaprezentowało w 26 halach, ponad 10.000 wystawców ze 184 krajów.

Wśród nich były nie tylko: kraje, miasta, regiony, ale także instytucje, które turystykę wspomagają: biura podróży, hotele, pensjonaty, uzdrowiska, przewoźnicy, ubezpieczyciele, przedstawiciele licznych atrakcji turystycznych, producenci zaplecza technologicznego dla branży turystycznej np. systemów i platform rezerwacyjnych czy aplikacji mobilnych dla turystyki oraz oczywiście media.

Krajem partnerskim tegorocznych targów była Botswana.

Polskę reprezentowali: Polska Organizacja Turystyczna, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Poznańska Organizacja Turystyczna, regiony: Małopolska, Podkarpacie, Opolskie, Dolny Śląsk, Górny Śląsk, Lubelskie, Lubuskie, Łódzkie, Warmia i Mazury, Świętokrzyskie, miasta: Katowice, Bielsko Biała, Zabrze, Kraków, Szczecin, Stargard, Świnoujście, Toruń, Warszawa, Łódź, Kołobrzeg, branża turystyczna: Uzdrowisko Kołobrzeg, Uzdrowisko Świnoujście, Uzdrowisko Busko Zdrój, Hotel Idea Spa w Kołobrzegu, Hotel Carskie Ogrody w Świnoujściu, Golden Tulip Międzyzdroje Residence, Hotel Pałac Klanino, Rezydencja Nad Jeziorem Pestkownica w Pestkownicy, Thermaleo – Uzdrowisko Szczawnica, Hotel Galicja z Wieliczki, Hotel IBB, biura podróży: Activo Travel, Akadem, Aktiv Tours Reisen, City Tour Polska z Krakowa, Furnel Travel, Jordan, Novasol Polska, Logos Tour, Rainbow Tours, Tabby Tours, Telefun Travel, Pavo Travel, Pol Reisen, Poland Slow Travel, Super Tour DMC, Top Travel Service, Travel Projekt, Travel Plus, Tour & Travel, 4 Travel. Przedstawiciele atrakcji turystycznych: Podziemne Miasto Osówka, Wschodni Szlak Rowerowy Greek Velo, producent turystycznych aplikacji mobilnych Euro Pilot, Muzeum Fortyfikacji Kostrzyn, wydawnictwa i media: Targowe ABC z Poznania, Interior z Wrocławia, TTG z Warszawy, TTG TV, TV Dolny Śląsk, NaszeSudety.pl.

ITB 2017

Wśród wystawców znalazło się również Centrum Targowo – Kongresowe Ptak Warsaw Expo.

Największym zainteresowaniem gości cieszyły się pobyty na polskim wybrzeżu, szczególnie w Trójmieście i okolicy, pobyty w Kołobrzegu i Świnoujściu, Krakowie, w Bieszczadach oraz na Mazurach. Wielu Niemców interesowało się również turystyką aktywną, zwłaszcza rowerową oraz wodną. Nie brakowało również pytań o campingi, pobyty w spa oraz imprezy kulturalne. Niemieckich seniorów interesowały zaś pobyty w polskich uzdrowiskach i turnusy sanatoryjne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska Krakowa, Podkarpacia, Dolnego Śląska, Uzdrowisk: Kołobrzeg i Świnoujście oraz stoisko Szczecina i firmy Euro Pilot, na których pokazywano mobilne aplikacje multimedialne.

Wśród atrakcji Polskiego Stoiska Narodowego były liczne konkursy przygotowane przez wystawców, happy hour przygotowany przez POT połączony z poczęstunkiem ( przez żołądek, jak się okazuje, trafia się także do serca turysty) i konkursami. By zdobyć smaczną nagrodę (polską wódkę, pobyt w hotelu, czy skrzynkę polskich jabłek), uczestniczy musieli wykazać się znajomością spraw polskich. Były to pytania nie tylko o stolicę Polski, ale dotyczące spraw gospodarczych, sławnych ludzi, spraw kulturalnych naszego kraju – słowem spraw wymagających ogólnej znajomości tematów związanych z Polską. To dobra metoda na promowanie kraju. Były także prezentacje poświęcone kuchni niektórych regionów jak np. Pomorza Zachodniego przygotowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nie było jednak zapachów i smaku, i degustacji – były slajdy o przygotowaniu potraw.

Tematem przewodnim polskiego stoiska była turystyka rowerowa. Na sztucznej wyspie usytuowanej pośrodku polskiej hali, została przygotowana ekspozycja przedstawiająca ścieżkę rowerową, a goście mogli zobaczyć sportowy pokaz rowerowy, przygotowany przez Green Velo. Podczas targów odbyła się również promocja pierwszej części przewodnika turystycznego „Polska bez barier” autorstwa Stanisława, Marty, Wiktora Powyżej Marcina Francuzów, zawierającego docelowo 500 tras turystycznych dostosowanych do osób niepełnosprawnych, które zostały przez autorów zweryfikowane Powyżej terenie.

Powyżej wspomniałem, że seniorów niemieckich, ale nie tylko, interesują polskie uzdrowiska i sanatoria. Podczas berlińskich targów, zaistniało wydarzenie warte odnotowania. Było nim podpisanie umowy przez Uzdrowisko Busko Zdrój z niemieckim instytutem IQS w Aachen, umożliwiającej wejście Uzdrowiska Busko Zdrój na rynki europejskie. Podpisanie tej umowy zostało potwierdzone międzynarodowym certyfikatem IQS dla uzdrowiska, przyznawanym za wysoką jakość usług uzdrowiskowych i leczenia szpitalnego. Niemiecki partner IQS zobowiązujał się do reprezentowania wspomnianego uzdrowiska w rozmowach z niemieckim NFZ oraz kasami chorych i promowanie certyfikowanego sanatorium, czy spa – na rynkach europejskich.

ITB 2017

Prezes Instytutu IQS Geogrg Jankowski i dyr Uzdrowiska Busko Zdrój –Grzegorz Gałuszka, z którymi rozmawiałem podczas podpisywania wspomnianej umowy (wywiad autoryzowany, w całości ukaże się, być może, w późniejszym czasie ), stwierdzili, że certyfikacja uzdrowisk, sanatoriów daje tym instytucjom możliwość wejścia na rynek nie tylko niemiecki, ale także szwajcarski, austriacki, holenderski i innych krajów Europy Zachodniej. Usługi sanatoryjne i lecznicze mogłyby stać się dochodową gałęzią gospodarki, naturalnie po spełnieniu kryteriów certyfikacji. Tyle blasków. Z reporterskiego obowiązku należy zauważyć i cienie targowe. Drożyzna. Podobnie jak w ubiegłym roku, ze względu na wysokie ceny stoisk (ok. 9000zł) wystawców było mniej niż w latach ubiegłych, a wystawcy z Polski zajmowali tylko połowę naszej hali. Polskie wystąpienie było również pod względem programu bardzo skromne, było cicho, spokojnie, było mniej konkursów, zabrakło występów znanych polskich artystów i zespołów takich jak Mazowsze, czy Śląsk, które ubarwiały polską ofertę. To, co zwykle przyciągało tłumy gości do polskich stoisk – polska żywność, też tym razem zawiodło. Oferta polskiego bufetu dla wystawców i ich gości ograniczała się tylko do kawy lub herbaty, soków, jabłek i skromnego poczęstunku na ciepło, którego porcja mogłaby być przystawką.

Mimo to, Polska otrzymała nagrodę Best Exhibitor Award, przyznawaną dla najlepszych wystawców.

A co ciekawego działo się w innych pawilonach, w halach europejskich, azjatyckich i amerykańskich?

Do ciekawych zagranicznych stoisk, moim zdaniem, należały stoiska Maroka, Tajlandii, Indonezji, Chin oraz stoiska poszczególnych regionów niemieckich jak np.: Berlina i Brandenburgii, Saksonii, Nadrenii – Westfalii, czy Gór Harzu. Ciekawie zaprezentowała się również Austria i Szwajcaria.

Tegoroczne targi ITB były podzielone na segmenty tematów przewodnich: Turystyka Światowa – segment z uwagi na zagrożenia terrorystyczne – poświęcony był bezpieczeństwu ruchu turystycznego w poszczególnych krajach, Berlin Travel Festival für reisefreudige Millenials – Festiwal Podróży Milenijnych, poświęcony opisom podróży w mediach społecznościowych, redagowanych przez młode pokolenia podróżników, World Legacy Awards ehren nachhaltige Tourismusprojekte – segment innowacyjnych projektów produktów turystycznych połączony z wystawą projektów nagrodzonych przez National Geographic w konkursie World Legacy Awards. Najciekawsze, nagrodzone projekty zostały zaprezentowane na wystawie znajdującej się w pawilonie zwanym Pałacem pod wieżą radiową (Palais am Funkturm).

Kolejnym ważnym segmentem tematycznym tych targów był Pawilon Turystyki Medycznej, zlokalizowany w hali 3.2, w którym zaprezentowało się 10 najlepszych światowych klinik i uzdrowisk certyfikowanych przez Medical Travel Quality Alliance (MTQUA) poświadczający ich jakość usług zarówno medycznych jak i turystycznych. Wśród nich znalazła się Polska Grupa Uzdrowisk reprezentowana przez uzdrowiska: Polanica, Duszniki i Kudowa, a także Uzdrowisko Cieplice, Uzdrowisko Połczyn oraz Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa.

Jak co roku, do segmentów tematycznych targów należał również blok technologiczny, znajdujący się w hali 8, poświęcony rozwiązaniom technologicznym dla branży turystycznej, głównie systemom rezerwacyjnym oraz aplikacjom mobilnym adresowanym do branży turystycznej i indywidualnych klientów. W ramach tego bloku tematycznego zostały zaprezentowane najnowsze rozwiązania znanych producentów technologii IT, a w szczególności GDS dla turystyki jak np. Merlin.

Dla gości organizatorzy i wystawcy przygotowali szereg atrakcji dodatkowych jak np.: pokazy filmowe, konkursy, występy artystyczne, happy houry i liczne prezentacje.

Targi to nie tylko prezentacja ofert na stoiskach, dokonywanie rezerwacji wyjazdów wakacyjnych w promocyjnych cenach i rozmowy handlowe, ale również możliwość poszerzenia swojej wiedzy turystycznej poprzez udział w licznych prezentacjach, szkoleniach, warsztatach i konferencjach. Właśnie z myślą o wystawcach i gościach B2B oraz mediach odbył się coroczny ITB Kongress, będący największym światowym kongresem turystycznym, w ramach którego odbyło się ok. 200 różnych konferencji prowadzonych przez 400 renomowanych specjalistów, a wzięło w nim udział 28.000 gości B2B.

Kongres ten podzielony był na kilka segmentów: segment przyszłości i innowacyjności branży, segment innowacyjności w branży hotelarskiej, segment marketingu i procesu sprzedaży, specjalistyczny blok poświęcony technologii CRS, blok destynacji turystycznych, podczas którego eksperci dyskutowali o problemach poszczególnych krajów i regionów i metodach zarządzania turystyką na szczeblu regionalnym, blok poświęcony tematyce produktu MICE oraz specjalistyczne forum poświęcone turystyce wellness, podczas którego specjaliści przedstawiali najlepsze praktyczne przykłady poświęcone tematyce wellness & spa. Przygotowano również specjalny blok tematyczny poświęcony technologii IT i mediom społecznościowym, adresowany do blogerów i lokalnych przewodników Google.

ITB 2017

Eksperci omawiali w ramach tych spotkań aspekty znaczenia i wykorzystania mediów społecznościowych, nowych technologii, nawigacji Google Map oraz aplikacji mobilnych w marketingu ecommerce. Pomyślano również o uczniach i studentach turystyki, hotelarstwa i rekreacji, przygotowując dla nich specjalny cykl warsztatów branżowych, którego jednym z tematów było kreowanie i promocja marki w turystyce oraz przygotowanie produktu markowego. Naturalnie było także w programie szkolenie z technik sprzedażowych.

Targi w Berlinie ITB 2017 stały się historią. Jakie były? Dla jednych – dobrym interesem, dla drugich – rozczarowaniem. Z pewnością było to ciekawe wydarzenie, z którego każdy miał możliwość się czegoś nauczyć. A o to przecież chodzi.

Tekst i zdjęcia: Bartosz Karwacki