Podwyżka podatku nieruchomości dla milionów Polaków

Blok mieszkalny
Blok mieszkalny
Fot. Unsplash

Samorządy wysyłają już do mieszkańców informację o wysokości podatku od nieruchomości w 2023 r. Nierzadko jest on wyższy o blisko 12 proc.

Podatek od nieruchomości w 2023 r. będzie dla milionów Polaków o prawie 12 proc. wyższy niż rok wcześniej – donosi Business Insider Polska.

„W ciągu trzech lat w moim przypadku stawka wzrosła o prawie jedną czwartą. Jeszcze w 2020 r. płaciłem 137 zł, teraz stawka podskoczyła do 169 zł. Skok względem ubiegłego roku to prawie 20 zł. Może to nie są gigantyczne kwoty, ale w połączeniu z wyższym czynszem czy prądem to kolejny kamyczek do ogródka” — pisze jeden z wrocławskich czytelników portalu, który pokazał otrzymane od urzędu miasta pismo.

Zazwyczaj podwyżki były symboliczne i sięgały maksymalnie kilku proc. Tegorocznym wzrostom podatku winna jest jednak inflacja.

Rząd ustalił przy tym odgórnie maksymalne stawki podatku od nieruchomości. Samorządy nie muszą co prawda ich stosować, ale nierzadko to robią, aby w ten sposób podreperować swoje budżety, które w ostatnich latach na skutek wielu reform mogły ucierpieć. Jak zauważa Business Insider Polska, miasta nie raz zwracały uwagę, że tracą na subwencjach oświatowych, Polskim Ładzie czy obniżce stawki PIT do 12 proc.


BBA Transport System

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *