Podatki 2019: Uwaga na zmiany

Podatki

Podatki

Wraz z końcem bieżącego roku planowane jest wprowadzenie licznych zmian w przepisach prawa podatkowego na 2019 rok, mających duże znaczenie dla rozliczeń podatkowych przedsiębiorstw. Jednym z głównych celów tych zmian jest uszczelnienie systemu podatkowego. Warto więc zapoznać się z nimi i być odpowiednio przygotowanym.

CIT dla małych firm

Obniżka stawki CIT z 15 proc. do 9 proc. Obniżka podatku w 2019 roku obejmie jedynie te firmy, u których wartość przychodu ze sprzedaży nie przekroczyła w danym roku podatkowym równowartości 1,2 mln euro. Obniżoną stawkę podatku CIT będą mogły stosować także firmy rozpoczynające swoją działalność.

Kasy fiskalne online

Okres przejściowy na instalacje nowych kas fiskalnych ma potrwać aż do końca 2023 roku.Dzięki nowym kasom wszelkie informacje o sprzedaży zostaną automatycznie przesłane do centralnego systemu informatycznego Krajowej Administracji Skarbowej. Wielu przedsiębiorców np. właściciele stacji paliw, będą musieli zakupić i zafiskalizować nowe urządzenia jeszcze w 2018 r. – tak by od nowego roku już ewidencjonować sprzedaż zgodnie z obowiązującymi przepisami. Placówki gastronomiczne i branża hotelarska ma czas do 1 lipca 2019 roku.

Nowa struktura plików JPK i koniec deklaracji VAT

Rok 2018 był rokiem wprowadzenia obowiązku comiesięcznej wysyłki JPK_VAT dla wszystkich firm będących podatnikami VAT. Od 2019 roku rola JPK ma być jeszcze większa, planowana jest bowiem nowa struktura, która docelowo zastąpić ma deklaracje VAT. Prawdopodobnie od przyszłego roku przedsiębiorca nie będzie musiał składać deklaracji VAT.

Najważniejsze zmiany w PIT

Już w przyszłym roku urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej przygotują za podatników deklaracje roczne PIT-37 i PIT-38. Podatnikbędzie mógł zaakceptować PIT przygotowany przez urzędników lub wprowadzić w nim zmiany. Jeżeli podatnik nie zrobi nic,PIT przygotowany przez urząd zostanie uznany za zaakceptowany z końcem okresu rozliczeniowego. Planuje się również wypełnianie zeznań PIT-36, PIT-36L przez urzędników począwszy od 2020 roku.

Kwota wolna od podatku w 2019 roku

Kwota, od której nie trzeba odprowadzać podatku sukcesywnie rośnie. W 2019 roku rozliczymy PIT przy kwocie wolnej równiej 8000 zł.

Działalność nierejestrowa, jako źródło przychodów

Następstwem wprowadzenia Konstytucji biznesu (opisywanej na łamach TTG)było wprowadzenie działalności niezarejestrowanej jako jednej z form prowadzenia działalności. W zeznaniach rocznych składanych za 2018 rok, będzie można wpisać działalność niezarejestrowaną. Dla przypomnienia – chodzi o działalność, z której przychód należny nie przekracza w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Ta w 2018 roku wynosi 2100 zł brutto, a zatem przychód z działalności nierejestrowanej nie powinien przekraczać 1050 zł brutto.

PIT dla rolników – umowa o pracy przy zbiorach

Zgodnie z art. 20 aktu, dochody uzyskane z tytułu takiej umowy są zakwalifikowane do tzw. przychodów z innych źródeł i jako takie podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej.

Obowiązkowy split payment dla wybranych

Mechanizm podzielonej płatności od 1 lipca jest dla podatników na tą chwilę alternatywą dla tradycyjnych przelewów. Split payment polega na takim podziale płatności – o podziale płatności decyduje nabywca, zgodnie z którym część zapłaty odpowiadająca wartości netto trafia na konto sprzedawcy, zaś suma odpowiadająca kwocie podatku VAT – na specjalny rachunek VAT. Obligatoryjny system podzielonej płatności w 2019 roku ma objąć branże stosujące dziś odwrotne obciążenie VAT, m.in. firmy budowlane.


Pytanie do eksperta – e:mial: mt.biurorachunkowe@onet.pl

  • Pytanie: Czy dochody małżonków uzyskiwane z wynajmu nieruchomości będącej ich wspólną własnością mogą być opodatkowane tylko przez jednego z nich?
  • Odpowiedź: Tak. Warunkiem takiego opodatkowania jest złożenie we właściwym urzędzie skarbowym stosownego oświadczenia o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z najmu, dzierżawy itp. przez jednego z małżonków.

Tomasz Lipiarz – ekspert z zakresu prawa podatkowego, manager z kilkunastoletnim doświadczeniem w efektywnym zarządzaniu dużymi jednostkami/zespołami w strukturze oddziałowej (jako wicedyrektor Izby Skarbowej zarządzanie i nadzorowanie grupy około 6 tys. pracowników w 53 jednostkach), wieloletni naczelnik urzędu, skuteczny reorganizator, innowator, lider.


BBA Transport System

Zima w Dolinie Słońca!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *