Podatek cukrowy: czy podskoczy też cena wody?

Cukier

Cukier

Wciąż nie wiadomo, kto i w jakiej wysokości ma płacić podatek cukrowy, bo formalnie jest to opłata, dlatego skarbówka umywa ręce.

Nowy podatek składa się z części stałej i zmiennej. Pierwsza wyniesie 50 groszy za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej albo 10 groszy za litr napoju z dodatkiem kofeiny lub tauryny. Druga to 5 groszy za każdy gram powyżej 5 gram cukru lub słodzika w produkcie.

– Zgodnie z przepisami podatek trzeba będzie odprowadzić do 25. dnia kolejnego miesiąca. Oznacza to, że za styczeń będzie do zapłacenia już w lutym. W czasie kryzysu nie należy oczekiwać, że dostawcy wezmą go na siebie. Dlatego podwyżki cen towarów będą widoczne już w styczniu – tłumaczy Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Ostatnie tygodnie upływały także na walce o interpretację przepisów. – W odpowiedzi na pisma wysłane do Krajowej Administracji Skarbowej dowiadujemy się, że to nie podatek, a opłata i w związku z tym urząd nie może stworzyć interpretacji podatkowej. A właściwym urzędem do rozwiania wątpliwości jest twórca podatku, czyli resort zdrowia – mówi Andrzej Gantner. Ten z kolei odsyła do prawników, by ci przygotowali interpretacje prawne.

Czytaj całość na biznes.gazetaprawna.pl

foto: Unsplash


BBA Transport System

Komentarze do “Podatek cukrowy: czy podskoczy też cena wody?”

  1. Dzień dobry
    Jeśli cena podatku cukrowego wynosi grosze to dlaczego cena napojów skoczyła tak drastycznie. Dziwne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *