Plebiscyt „Wydarzenie Historyczne Roku”

Wydarzenie Historyczne Roku

Wydarzenie Historyczne RokuTo już ostatnia szansa na zgłaszanie projektów do Plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku”, organizowanego po raz dziewiąty przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. Tylko do piątku – 25 marca – można rejestrować swoje projekty historyczne realizowane w 2015 roku na stronie Plebiscytu www.whr.muzhp.pl.

To jedyny tego typu plebiscyt w Polsce, którego celem jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku.

Plebiscyt jest dwuetapowy. W I etapie osoby prywatne i instytucje mają prawo do zgłoszenia po jednym wydarzeniu w każdej z 3 kategorii: “Wystawa”, “Wydarzenie” oraz “Edukacja i multimedia”. Projekty można zgłaszać za pomocą formularza internetowego dostępnego na stronie www.whr.muzhp.pl. Następnie, również na tym etapie, jury złożone z przedstawicieli organizatorów oraz ludzi nauki i kultury, spośród zgłoszonych kilkuset projektów wybiera po pięć projektów w każdej z 3 kategorii. W II etapie internauci głosują na jedno spośród wyselekcjonowanych przedsięwzięć w każdej kategorii również na stronie projektu.

Plebiscyt angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia. „Dzięki Plebiscytowi wychodzimy do publiczności i szukamy nowych sposobów na aktywizację inicjatyw społecznych. Chcemy dotrzeć do pasjonatów historii, zaktywizować ich. Walorem Plebiscytu jest fakt, że lokalne inicjatywy nabierają znaczenia ogólnopolskiego, a dzięki obecności mediów są one nagłaśniane i promowane w całym kraju” – mówi dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

W ubiegłym roku blisko 5 tys. internautów oddało swoje głosy na konkretne wydarzenia. Jak podkreślają uczestnicy – „plebiscyt jest dla nich idealną formą promocji i popularyzacji historii”. Można do niego zgłaszać wydarzenia związane z szeroko rozumianą historią, filmy historyczne, wystawy, portale internetowe, odkrycia archeologiczne, powstanie nowych placówek działających na rzecz historii, konferencje i sympozja, innowacyjne przedsięwzięcia edukacyjne, gry, książki, audiobooki, konkursy etc.

Z roku na rok wzrasta liczba zgłaszanych projektów, które rywalizują o miano tego najważniejszego. Od początku istnienia Plebiscytu zgłoszono ponad 500 przedsięwzięć. Do konkursu zgłaszają się nie tylko instytucje ogólnopolskie i bardzo znane, ale także lokalne stowarzyszenia.

W poprzednich latach internauci wybrali:

 • 2014 – wystawa „Krakowscy Wyklęci” przygotowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (kategoria „Wystawa”), otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach (kategoria „Wydarzenie”), „Projekt: Pilecki” (kategoria „Edukacja i multimedia”)
 • 2013 – projekt edukacyjny dla dzieci i dorosłych „Magia ogrodów” zorganizowany przez Muzeum Architektury we Wrocławiu
 • 2012 – projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi „Korczak” zorganizowany przez Operę i Filharmonię Podlaską – Europejskie Centrum Sztuki
 • 2011 – uroczysty pochówek kpt. Władysława Raginisa i por. Stanisława Brykalskiego
 • 2010 – Otwarcie podziemi Rynku Głównego w Krakowie
 • 2009 – V rekonstrukcja bitwy warszawskiej w Ossowie
 • 2008 – Ekshumacja zwłok gen. Władysława Sikorskiego
 • 2007 – uruchomienie TVP Historia

Autorem statuetek dla zwycięzców jest wybitny rzeźbiarz Maciej Zychowicz.

HARMONOGRAM Plebiscytu:

I etap: zgłaszanie projektów do konkursu

 • 22 luty-25 marca 2016 r.
 • 22 luty: ogłoszenie konkursu na stronie MHP i stronie projektu oraz zgłaszanie projektów poprzez stronę projektu: www.whr.muzhp.pl, spośród których jury typuje po 5 w każdej z 3 kategorii: “Wystawa”, “Wydarzenie” oraz “Edukacja i multimedia”.

II etap: głosowanie internautów

 • 7 kwietnia-8 maja 2016 r.
 • 7 kwietnia: start głosowania – internauci głosują na najlepsze projekty historyczne minionego 2015 roku na stronie projektu: www.whr.muzhp.pl

Ogłoszenie wyników: Uroczysta gala finałowa plebiscytu w Pałacu na wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie, podczas której zostają ogłoszone wyniki głosowania internetowego – maj 2016 r.

Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie

Wydarzenie Historyczne Roku


Silk Road Poland