Piwnica Pod Baranami podczas XXVII Forum Humanum Mazurkas

Piwnica Pod Baranami podczas XXVII Forum Humanum Mazurkas
Biznes Bez Granic

Piwnica Pod Baranami podczas XXVII Forum Humanum Mazurkas

Wyjątkowy koncert „Ta Nasza Młodość” z udziałem ponad 30 artystów kultowej Piwnicy Pod Baranami odbył się w ramach XXVII już edycji Forum Humanum Mazurkas. 11 czerwca br. do centrum konferencyjnego MCC Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim przybyło 800 osób ze świata biznesu, kultury i sztuki.

Trzy pokolenia „Piwniczan” – artyści i muzycy zaprezentowali na scenie najpiękniejsze i największe przeboje o miłości, namiętności czy tkliwości – wszystkie z muzyką znakomitych „piwnicznych” kompozytorów: Zygmunta Koniecznego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Leszka Wójtowicza, Tomasza Kmiecika, Stanisława Radwana i wielu innych. Koncert z niepowtarzalną atmosferą, surrealistycznym humorem, liryką i barwnymi opowieściami, przeniósł publiczność w klimat i atmosferę artystycznego Krakowa. Krakowa z Hejnałem Mariackim, z Mickiewiczem na Rynku, z Teatrem 38, z Klubem Pod Jaszczurami, z kawiarnią Vis-à-vis, z Plantami, z zaczarowaną dorożką. Na scenie pojawili się artyści, począwszy od tych związanych z Piwnicą od jej powstania: Mieczysław Święcicki – Książe Nastroju, Tadeusz Kwinta – wspaniały aktor teatralny i filmowy, Miki Obłoński i Czesław Wojtała, poprzez pokolenie „średnie”: Piotr „Kuba” Kubowicz, Tamara Kalinowska, Ola Maurer, Krzysztof Janicki, Ewa Wnuk Krzyżanowska, Leszek Wójtowicz, aż po pokolenie „najmłodszych”: Dorota Ślęzak, Agata Ślazyk, Beata Czernecka czy Maciek Półtorak. W programie koncertu nie mogło zabraknąć niezapomnianych „piwnicznych” hymnów takich jak: „Przychodzimy, odchodzimy”, czy „Dezyderata”. W rozmowie na proscenium Andrzeja Bartkowskiego z Tadeuszem Kwintą goście wieczoru wysłuchali wiele barwnych historii, przywołujących zdarzenia związane z ludźmi tworzącymi legendę Piwnicy Pod Baranami, z Piotrem Skrzyneckim na czele. Finałem koncertu było wspólne wystąpienie wszystkich artystów z utworem „Nasza Mała Wyspa”, do której słowa napisał Wiesław Dymny. Po świetnej zabawie, późnym wieczorem artyści i publiczność wspólnie degustowali okolicznościowy tort GIGANT.

W towarzyszącej Forum piątej edycji projektu „Scena Talentów”, którego inicjatorką jest Irena Bartkowska, wystąpiła dwójka młodych utalentowanych artystów: Izabela Snażyk, laureatka XXXVI Festiwalu Artystycznego Młodzieży w Krakowie, która wykonała 2 utwory z klasycznym akompaniamentem pianina oraz Dawid Rydz – student Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w klasie akordeonu prof. Klaudiusza Barana oraz dr. Hab. Rafała Grzonki. Od pięciu lat niezmiennie Forum Humanum Mazurkas towarzyszą wystawy malarskie. Nie inaczej było i tym razem. Goście wieczoru mogli podziwiać dwie wystawy: „Moja Kraina Piękna”- Warmia i Mazury, Tadeusza Bałakiera oraz „Krakowa Czar”, Bernadetty Stępień. Kuratorem obu wystaw była Janina Tuora. Partnerami tej edycji forum byli Paweł Kanclerz – Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego oraz Jan Żychliński – Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Patronami medialnymi z kolei: TVP 3 Warszawa, Społecznościowy Portal Kulturalny KulturawPolsce.pl, magazyn Presto, Ruch Muzyczny oraz portal kulturadostepna.pl.

Forum Humanum Mazurkas jest inicjatywą obywatelską w dziedzinie kultury, której inauguracja miała miejsce w 2012 roku. Od tego czasu w centrum konferencyjnym hotelu MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel kilka razy w roku odbywają się spotkania prezentujące muzycznych wirtuozów, orkiestry symfoniczne, małe zespoły oraz uznanych malarzy i rzeźbiarzy. Projekt realizowany jest w całości „pro publico bono”.


BBA Transport System