Piwnica Pod Baranami podczas XXVII Forum Humanum Mazurkas

Piwnica Pod Baranami podczas XXVII Forum Humanum Mazurkas

Piwnica Pod Baranami podczas XXVII Forum Humanum Mazurkas

Wyjątkowy koncert „Ta Nasza Młodość” z udziałem ponad 30 artystów kultowej Piwnicy Pod Baranami odbył się w ramach XXVII już edycji Forum Humanum Mazurkas. 11 czerwca br. do centrum konferencyjnego MCC Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim przybyło 800 osób ze świata biznesu, kultury i sztuki.

Trzy pokolenia „Piwniczan” – artyści i muzycy zaprezentowali na scenie najpiękniejsze i największe przeboje o miłości, namiętności czy tkliwości – wszystkie z muzyką znakomitych „piwnicznych” kompozytorów: Zygmunta Koniecznego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Leszka Wójtowicza, Tomasza Kmiecika, Stanisława Radwana i wielu innych. Koncert z niepowtarzalną atmosferą, surrealistycznym humorem, liryką i barwnymi opowieściami, przeniósł publiczność w klimat i atmosferę artystycznego Krakowa. Krakowa z Hejnałem Mariackim, z Mickiewiczem na Rynku, z Teatrem 38, z Klubem Pod Jaszczurami, z kawiarnią Vis-à-vis, z Plantami, z zaczarowaną dorożką. Na scenie pojawili się artyści, począwszy od tych związanych z Piwnicą od jej powstania: Mieczysław Święcicki – Książe Nastroju, Tadeusz Kwinta – wspaniały aktor teatralny i filmowy, Miki Obłoński i Czesław Wojtała, poprzez pokolenie „średnie”: Piotr „Kuba” Kubowicz, Tamara Kalinowska, Ola Maurer, Krzysztof Janicki, Ewa Wnuk Krzyżanowska, Leszek Wójtowicz, aż po pokolenie „najmłodszych”: Dorota Ślęzak, Agata Ślazyk, Beata Czernecka czy Maciek Półtorak. W programie koncertu nie mogło zabraknąć niezapomnianych „piwnicznych” hymnów takich jak: „Przychodzimy, odchodzimy”, czy „Dezyderata”. W rozmowie na proscenium Andrzeja Bartkowskiego z Tadeuszem Kwintą goście wieczoru wysłuchali wiele barwnych historii, przywołujących zdarzenia związane z ludźmi tworzącymi legendę Piwnicy Pod Baranami, z Piotrem Skrzyneckim na czele. Finałem koncertu było wspólne wystąpienie wszystkich artystów z utworem „Nasza Mała Wyspa”, do której słowa napisał Wiesław Dymny. Po świetnej zabawie, późnym wieczorem artyści i publiczność wspólnie degustowali okolicznościowy tort GIGANT.

W towarzyszącej Forum piątej edycji projektu „Scena Talentów”, którego inicjatorką jest Irena Bartkowska, wystąpiła dwójka młodych utalentowanych artystów: Izabela Snażyk, laureatka XXXVI Festiwalu Artystycznego Młodzieży w Krakowie, która wykonała 2 utwory z klasycznym akompaniamentem pianina oraz Dawid Rydz – student Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w klasie akordeonu prof. Klaudiusza Barana oraz dr. Hab. Rafała Grzonki. Od pięciu lat niezmiennie Forum Humanum Mazurkas towarzyszą wystawy malarskie. Nie inaczej było i tym razem. Goście wieczoru mogli podziwiać dwie wystawy: „Moja Kraina Piękna”- Warmia i Mazury, Tadeusza Bałakiera oraz „Krakowa Czar”, Bernadetty Stępień. Kuratorem obu wystaw była Janina Tuora. Partnerami tej edycji forum byli Paweł Kanclerz – Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego oraz Jan Żychliński – Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Patronami medialnymi z kolei: TVP 3 Warszawa, Społecznościowy Portal Kulturalny KulturawPolsce.pl, magazyn Presto, Ruch Muzyczny oraz portal kulturadostepna.pl.

Forum Humanum Mazurkas jest inicjatywą obywatelską w dziedzinie kultury, której inauguracja miała miejsce w 2012 roku. Od tego czasu w centrum konferencyjnym hotelu MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel kilka razy w roku odbywają się spotkania prezentujące muzycznych wirtuozów, orkiestry symfoniczne, małe zespoły oraz uznanych malarzy i rzeźbiarzy. Projekt realizowany jest w całości „pro publico bono”.