Na nadmierny fiskalizm państwa, niską jakość i niestabilność prawa, niejasne przepisy, wprowadzanie nowych podatków i danin bez konsultacji społecznych, stosowanie minimalnego vacatio legis – zwracają uwagę eksperci w raporcie „28 podatków, danin i opłat wprowadzonych w ostatnich latach”, który przygotowała Konfederacja Lewiatan.
Fakt ponoszenia przez obywateli obciążeń fiskalnych, generalnie nie budzi, i nie powinien budzić sprzeciwu, choć na pewno nie sprawia podatnikom przyjemności. Kontrowersje i sprzeciw społeczeństwa może natomiast powodować nadmierny fiskalizm państwa, przejawiający się w zbyt wysokich stawkach podatkowych, podwójnym opodatkowaniu tych samych czynności lub rzeczy, opodatkowaniu zdarzeń, które nie przynoszą podatnikowi dochodu, czy konieczności odprowadzenia daniny, która w odczuciu podatnika może nie być należna, np. obowiązek uiszczenia opłaty klimatycznej za pobyt w miejscowościach turystycznych, kiedy normy zanieczyszczenia powietrza wielokrotnie przekraczają dopuszczalne poziomy.
Eksperci Lewiatana zwracają uwagę jak wiele nowych podatków, składek i opłat jest wprowadzanych każdego roku, które bezpośrednio lub pośrednio obciążają każdego obywatela. Przyjęte mechanizmy waloryzacji stawek podatkowych powodują, że z roku na rok podatnicy ponoszą wyższe obciążenia, niezależnie od tego czy ich dochody lub generalnie sytuacja majątkowa ulegają poprawie.
– Nadmierny fiskalizm państwa szkodzi przedsiębiorcom i gospodarce, zwiększa koszty i ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej. Prowadzi do spadku aktywności gospodarczej przedsiębiorców, ograniczaniu inwestycji i wzrostu cen towarów i usług. Wypełnianie obowiązków podatkowych wymaga ponoszenia wielomilionowych kosztów związanych z obliczeniem, pobraniem, zaewidencjonowaniem i wpłaceniem podatku. Niska jakość legislacji i niejasne przepisy, generują dodatkowe koszty związane z obsługą sporów podatników z organami podatkowymi. Wprowadzanie ad hoc nowych podatków i danin, bez przeprowadzenia rzetelnej analizy ich wpływu na funkcjonowanie przedsiębiorców oraz z minimalnym okresem vacatio legis, niestety dodatkowo komplikuje i pogarsza nasz system podatkowy, i tak już jeden z najbardziej nieprzyjaznych na świecie – mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan.
Oto 28 podatków, danin i opłat, które zabolały przedsiębiorców – według Lewiatana:
- Podatek od sprzedaży detalicznej
- Podwójne opodatkowanie spółek komandytowych
- Podatek od niektórych instytucji finansowych
- Podatek cukrowy
- Podatek od małpek (opłata od alkoholu w małych opakowaniach)
- Minimalny podatek dochodowy od osób prawnych
- Danina solidarnościowa
- Składka zdrowotna przedsiębiorców naliczana od dochodu podatkowego
- Podatek od przychodów z budynków
- Opłata emisyjna od paliw
- Podatek od serwisów VOD
- Podniesienie opłaty telekomunikacyjnej
- Podniesienie opłaty za prawo do dysponowania częstotliwością
- Opłata mocowa za prąd
- Opłata recyklingowa
- Opłata denna
- Opłata za wpis do bazy o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami – BDO
- Podatek deszczowy
- Wzrost składek ZUS
- Podwyżka opłaty paliwowej
- Podwyżka podatku akcyzowego na alkohole, wyroby tytoniowe, e-papierosy
- Wzrost stawek karty podatkowej
- Wzrost podatków i opłat lokalnych
- Ograniczenia z korzystania karty podatkowej
- Likwidacja możliwości amortyzowania nieruchomości mieszkalnych
- Likwidacja opodatkowania najmu prywatnego na zasadach ogólnych
- Rozdzielenie przychodów z zysków kapitałowych oraz przychodów z pozostałej działalności
- Ograniczenie ulgi abolicyjnej