Osiem perełek w Ugandzie

Uganda nie bez racji nazywana jest Perłą Afryki. Na turystów czeka wiele pięknych miejsc godnych polecenia. Większość z nic można znaleźć w przewodnikach. Dlatego też przygotowaliśmy listę nieobleganych przez turystów miejsc, które warto odwiedzić, będąc w Ugandzie.

1. Spływ tradycyjną łodzią canoe przez jezioro Mutanda w południowo-zachodniej Ugandzie

Canoe to tradycyjna łódź wiosłowa, lekka, cicha i szybka. Płynąc jeziorem Mutanda można podziwiać osiem wulkanicznych szczytów Virunga, które malowniczo odbijają się na powierzchni jeziora. Spływ warto połączyć z wycieczką do Kisoro oraz wycieczką do Gorilla Highlands i pobytem w Chameleon Hill.

Widok z Hotelu Chameleon Hill / www.chameleonhill.com
Widok z Hotelu Chameleon Hill / www.chameleonhill.com

2. Masz ochotę na cuppa cha? Zatrzymaj się w fabryce herbaty Igara

Pomiędzy parkiem narodowym Queen Elizabeth a Mbararą znajduje się kilka punktów turystycznych wartych obejrzenia. Jednym z nich jest kawiarnia przy fabryce herbaty Igara, gdzie można kupić świeżą, uprawianą w tym regionie herbatę i zabrać ją ze sobą w podróż bądź napić się jej na miejscu w przytulnej kawiarni.

Zielone plantacje herbaty w pobliżu fabryki Igara / www.muzungubloguganda.com
Zielone plantacje herbaty w pobliżu fabryki Igara / www.muzungubloguganda.com

3. „Polataj” nad lasem Mabira

Mabira Forest Canopy Super Skyway to położona na wysokości ponad 40 metrów sieć 5 lin, które rozciągają się na 250. metrów przez rzekę Musamya. Podróż odbywa się przy asekuracji doświadczonych Sky Captains, którzy za pomocą specjalnych uprzęży przypinają turystę do liny. Człowiek mknie pośród najwyższych drzew w lesie deszczowym. Warto tego dnia zatrzymać się w Griffin Falls Eco Campsite w Mabirze, gdzie można przy odrobinie szczęścia obejrzeć Red Tailed Monkeys i nieśmiałe Grey Cheeked Mangabeys, które nie lubią wystawiać się na widok turystów.

Mabira Forest Zip-line (Super Skyway) / www.ecotoursuganda.com
Mabira Forest Zip-line (Super Skyway) / www.ecotoursuganda.com

4. Wzgórze Biharwe – pomnik upamiętniający Zaćmienie Słońca (Biharwe Eclipse), Mbarara

Pomnik Biharwe Eclipse w Mbarara został wzniesiony na Wzgórzu Biharwe dla upamiętnienia „Zaćmienia Biharwe” datowanego przez astronomów i historyków na rok 1520 naszej ery. Trzy filary tego pomnika reprezentują trzech ówczesnych królów: Nakibinge z Bugandy, Olimi I Rwitamahanga z Bunyoro i Ntare I Nyabugarobwera z Nkole. WEdług legend Olimi I Rwitamahanga Kalimbi Rukidi był 5. Omukamą (królem) dynastii Babito i najbardziej wojennym władcą Bunyoro w XVI wieku, który najechał Bugandę, Nkole, Mpororo i Rwandę i pozbawił mieszkańców tych królestw bydła. Region doznał ciężkiego głodu zwanego Eijuga Nyonza a dzikie jagody były przekazywane, jako posąg dla narzeczonych.

W drodze powrotnej Olimiego, gdy najeźdźcy dotarli do Biharwe, a po najechaniu ludu z Rwandy i Mpororo oraz zabraniu im bydła na niebie pojawiło się całkowite zaćmienie słońca. Zaćmienie wywołało w żołnierzach strach zmuszając króla i jego wojowników do ucieczki, pozostawiając za sobą całe bydło. Według legendy krowy porzucone w Biharwe zostały nazwane przez ludzi „Empenda ya Munoni” i „Enduga Mwiguru” (Krowy, które przyszły z nieba).

Eclipse Monument na Wzgórzach Biharwe / www.igongo.co.ug
Eclipse Monument na Wzgórzach Biharwe / www.igongo.co.ug

5. Trekking przez las deszczowy w Parku Narodowym Bwindi połączony z wizytą u Goryli Górskich w ich naturalnym otoczeniu

Bwindi to ostatni bastion Goryli Górskich. Na wyprawę można udać się zarówno od strony Ugandy, jak i Rwandy. Na teren Parku Narodowego Bwindi można wybrać się jedynie z przewodnikiem i po uzyskaniu przepustki. Zwiedzanie Parku trwa cały dzień, dlatego warto wcześniej zabukować pokój, w jednym z hoteli, które znajdują się na obrzeżach parku, a także dobrze przygotować się do wielogodzinnej, pieszej wędrówki i zabrać ze sobą wygodne buty oraz przeciwdeszczowe, oddychające ubranie.

Goryl górski / www.bwindiforestnationalpark.com
Goryl górski / www.bwindiforestnationalpark.com

6. Sanktuarium szympansów na wyspie Ngamba – dom dla 49 osieroconych szympansów

Otoczony spokojnymi wodami Jeziora Wiktorii, sanktuarium szympansów na wyspie Ngamba jest domem dla 49 osieroconych szympansów uratowanych z całej Afryki Wschodniej. Chimpanzee Sanctuary and Wildlife Conservation Trust (Chimpanzee Trust) to organizacja pozarządowa, która odpowiedzialna jest zarówno za ochronę terenów na wyspie, opiekę nad szympansami, jak i edukację społeczności, ściśle współpracuje z rządem Ugandy i przedstawicielami władzy ds. Dzikiej przyrody. W Sanktuarium można spędzić jeden dzień, ale też zostać na noc, co stanowi wyjątkową okazję do uważnej obserwacji tych fascynujących wielkich małp w wyjątkowym otoczeniu.

Szympansy w Sanktuarium na Wyspie Ngamba / www.ngambaisland.org
Szympansy w Sanktuarium na Wyspie Ngamba / www.ngambaisland.org

7. Nakayima – „nawiedzone” – Drzewo w Mubende

Nakayima Tree znajduje się na szczycie góry Mubende Hill, która znajduje się przy autostradzie Kampala – Fort, około 3,8 km od miasta Mubende i 181 km od Kampali. Legenda głosi, iż zostało posadzone 650 lat temu przez Nakayimę, żonę Ndahury (lokalnego władcy Bacwezi). To z tego drzewa mieszkańcy pozyskują zioła, to tu proszą o błogosławieństwo bogów, a także przekazują im swoje problemy.

Nakayima Tree jest jak dotąd najsłynniejszą atrakcją na Mubende Hill a mieszkańcy wierzą, iż posiada ono w sobie ducha Ndahury („Boga małej ospy”) i dlatego było w stanie przetrwać 650 lat. Twierdzą także, że Nakayima nie była tylko opiekunem drzewa, ale także medium, przez które duch Ndahury przemawiał do społeczności. Legenda głosi, iż Nakayima była w stanie sama wyleczyć się z ospy, która przez kilka dni pustoszyła jej ciało, dopóki duch Ndahury go nie opuścił. Wierzono także, że księżniczka miała mistyczne moce, dzięki którym mogła przywrócić pełne zdrowie ofiarom ospy, lecząc je za pomocą ziół zebranych z drzewa.

Nakayima Tree / www.mubende.go.ug
Nakayima Tree / www.mubende.go.ug

8. Najmniejszy kościół świata położony na wzgórzu Biku Hill w Nebbi Town

Kościół na wzgórzu Biku Hill został odkryty przez dwóch pracowników Organizacji Narodów Zjednoczonych podczas oficjalnej misji. Wjeżdżając na szczyt wzgórza Biku Hil Solomon Oleny i jego kolega, Miburu, wraz z ich przyjacielem Godfredem natknęli się na wspaniały kościółek. W 1996 roku założył go emerytowany arcybiskup Kościoła Ugandy Jego Wysokość Henry Luke Orombi we współpracy z koreańskim pastorem znanym jako Pastor Song.

Kościół został zbudowany z misją pomagania chrześcijanom, aby mogli osiągnąć specjalną, wręcz mistyczną interakcję z Bogiem. Wspaniały, ale mały budynek zbudowany jest z kamieni, jego wysokość oraz szerokość to 2,5 metra. Do środka wejdą zaledwie trzy osoby.

Najmniejszy kościół świata - Biku Hill w Nebbi Town, Uganda / www.face2faceafrica.com
Najmniejszy kościół świata – Biku Hill w Nebbi Town, Uganda / www.face2faceafrica.com

(dsbj)


BBA Transport System

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *