Ogólnodostępne pola golfowe szansą na rozwój regionów

Polskie samorządy lokalne zaczynają dostrzegać potencjał inwestowania w ogólnodostępne pola golfowe. Budowane przez gminy obiekty mają być nie tylko otwartym miejscem aktywności fizycznej mieszkańców, ale i narzędziem do promocji regionu, podnoszącym wartość lokalnych gruntów.

 

 

„Wielu włodarzy gmin zdało już sobie sprawę, że przemyślana inwestycja w pole golfowe na ich obszarze to okazja do zagospodarowania nieatrakcyjnych terenów. Wystarczy kilkanaście hektarów, które po przekształceniu stają się sportowym obiektem poprawiającym wizerunek okolicy, tworzą miejsca pracy, a w końcu znacząco wpływają na wzrost cen okolicznych działek” – powiedział prezes Polskiego Związku Golfa Marek Michałowski.

 

Dodał, że inwestycje w obiekty golfowe finansowane ze środków samorządów lokalnych, które w Polsce są nowością, na Zachodzie są podstawową bazą tego sportu. Pola golfowe wpływają także na ożywienie turystyki, bowiem gracz przyjeżdżając na rundę korzysta z bazy hotelowej i gastronomicznej. W skali lokalnej sprzyjają promocji danej miejscowości.

 

W ostatnich latach zrealizowano w Polsce kilka pionierskich inwestycji w ogólnodostępną infrastrukturę golfową, na czele z pierwszym polem sfinansowanym w całości ze środków publicznych – otwartym w 2013 roku „Zawarciem” w Gorzowie Wielkopolskim – 9-dołkowym polem, które powstało na terenie byłego składowiska odpadów. W ślad za Gorzowem idą kolejne miasta, a golf został nawet wpisany w „Strategię rozwoju turystyki w woj. Zachodniopomorskim”.

 

Czy ta olimpijska dyscyplina ma w Polsce szansę, by zyskać na popularności i stać się narzędziem do aktywizacji sportowej mieszkańców, zagospodarowania nieużytków i promocji regionów? Czy budowa pola może być znacznie tańsza od innych obiektów sportowych?

 

Te i inne tematy zostaną poruszone na koordynowanej przez Polski Związek Golfa debacie, która odbędzie się 15 października 2015 r. o godz. 14:00 w Centrum Prasowym PAP (ul. Bracka 6/8). Udział w niej potwierdził wiceminister sportu i turystyki oraz przedstawiciele samorządów lokalnych.

 

Więcej: www.poradnikinwestora.pzgolf.pl

 


Silk Road Poland