Odsłonięcie pomnika gen. Andrzeja Błasika

Pomnik gen. Andrzeja Błasika odsłonięty 27 sierpnia 2016 r. w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny. Pomnik, którego autorem jest dr hab. Tomasz Sobisz, ma 2 metry wysokości i został odlany z brązu.
Pomnik gen. Andrzeja Błasika odsłonięty 27 sierpnia 2016 r. w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny. Pomnik, którego autorem jest dr hab. Tomasz Sobisz, ma 2 metry wysokości i został odlany z brązu.
Pomnik gen. Andrzeja Błasika odsłonięty 27 sierpnia 2016 r. w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny. Pomnik, którego autorem jest dr hab. Tomasz Sobisz, ma 2 metry wysokości i został odlany z brązu.

27 sierpnia 2016 r. na terenie 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny został uroczyście odsłonięty pomnik generała Andrzeja Błasika.
W okresie od 25 listopada 2002 do 29 marca 2004 roku, Andrzej Błasik, wówczas w stopniu pułkownika, był dowódcą bazy. Następnie, po odbyciu studiów w Szkole Wojennej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, 15 lipca 2005 r. został dowódcą Drugiej Brygady Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. Jednostką dowodził do 12 lutego 2007 r. 15 sierpnia 2005 r. został awansowany na stopień generała brygady. 19 kwietnia 2007 r. został awansowany na stopień generała dywizji i mianowany dowódcą Sił Powietrznych. 15 sierpnia 2007 r. został awansowany na stopień generała broni. Zginął w katastrofie lotniczej 10 kwietnia 2010 r. 15 kwietnia 2010 r. został pośmiertnie awansowany na stopień generała.

Odsłonięcia pomnika gen. Andrzeja Błasika dokonał prezydent Andrzej Duda, któremu towarzyszyli: wdowa po generale Ewa Błasik i syn Michał Błasik.

W listopadzie 2006 roku, kiedy do Polski przyleciały pierwsze samoloty F-16, Andrzej Błasik był dowódcą Drugiej Brygady Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. Podlegały mu: 31 Baza Lotnicza w Krzesinach i 32 Baza Lotnicza w Łasku, do których trafiły maszyny. Odpowiadał za ich przyjęcie i wdrożenie do służby. Dzięki studiom odbytym w Szkole Wojennej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, był do tego zadania przygotowany.

Prezydent Andrzej Duda, odsłaniając pomnik, mówił o udziale generała we wprowadzeniu na uzbrojenie polskiej armii samolotów F-16: – Był w swojej błyskotliwej karierze wojskowej, między innymi, dowódcą tej bazy, 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Ale, proszę Państwa, był później także dowódcą Drugiej Brygady Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. To właśnie w tym okresie przyjęto pierwszy samolot F-16, a potem następne. Właśnie on przygotowywał tę bazę, wraz z jej ówczesnym dowódcą [płk. pilotem Cezarym Wasserem, dowodzącym bazą od 2 października 2006 do 26 września 2007 roku – przyp. red.] do tego, aby była w stanie realizować zadania związane ze służbą samolotów F-16 w polskiej armii. Był jednym z pierwszych polskich pilotów, szkolonych w państwach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Skończył Szkołę Wojenną Amerykańskich Sił Powietrznych. Latał na najlepszych samolotach, używanych w państwach Sojuszu Północnoatlantyckiego, między innymi na F-16.

Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas uroczystości odsłonięcia pomnika gen. Andrzeja Błasika w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny.
Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas uroczystości odsłonięcia pomnika gen. Andrzeja Błasika w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny.

Po 10 kwietnia 2010 roku, generałowi zarzucano, że przyczynił się do zaistnienia katastrofy lotniczej, wywierając presję na pilotów i zmuszając ich do lądowania na lotnisku w Smoleńsku. Podstawą do oskarżeń był dokument, funkcjonujący w obiegu publicznym jako „Raport Anodiny”. Raport zawiera ustalenia strony rosyjskiej, dotyczące zawartości alkoholu we krwi Dowódcy Sił Powietrznych Rzeczypospolitej Polskiej oraz jego obecności w kabinie pilotów, w momencie zderzenia samolotu z ziemią.

Ewa Błasik, wdowa po generale, mówiła o przyzwoleniu polskich elit na publiczne formułowanie fałszywych oskarżeń wobec nieżyjącego dowódcy Sił Powietrznych: – Mój mąż poświęcił swoje życie ojczyźnie i zginął jej wierny. Zginął na służbie Rzeczypospolitej. Gdy żył, bronił naszego bezpieczeństwa, ale po śmierci, gdy sam stał się bezbronny, został zaatakowany przez złych ludzi. Wobec oszczerczych słów i działań, w obliczu bezpardonowych ataków na nieżyjącego generała, żaden z jego zwierzchników, zwierzchników dowódcy Sił Powietrznych, nie stanął w jego obronie. Jak ocenić takie zachowanie?

Ewa Błasik po śmierci męża podjęła walkę w obronie jego dobrego imienia. 19 marca 2014 r. zostały ujawnione wyniki badań przeprowadzonych w Instytucie Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna w Krakowie, które wykluczały obecność alkoholu we krwi generała.

Twierdzenie, jakoby dowódca Sił Powietrznych, gen. Andrzej Błasik, po wypiciu alkoholu wywierał presję na pilotów, zmuszając ich do lądowania na lotnisku w Smoleńsku, okazało się nieprawdą.

Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika gen. Andrzeja Błasika w Bazie Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny, wdowa po generale podziękowała osobom, które ją wspierały:

  • Zwierzchnikowi Sił Zbrojnych, prezydentowi Andrzejowi Dudzie,
  • ministrowi obrony narodowej Antoniemu Macierewiczowi,
  • szefowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, minister Beacie Kempie.

Zwracając się do uczestniczącej w uroczystości minister Beaty Kempy, Ewa Błasik stwierdziła: – Pani Minister towarzyszyła mi od samego początku, pomagając w demaskowaniu kłamstw Anodiny.

Od lewej: Michał Błasik - syn gen. Andrzeja Błasika, Ewa Błasik - wdowa po generale, prezydent Andrzej Duda, Antoni Macierewicz - minister obrony narodowej, Beata Kempa - szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Od lewej: Michał Błasik – syn gen. Andrzeja Błasika, Ewa Błasik – wdowa po generale, prezydent Andrzej Duda, Antoni Macierewicz – minister obrony narodowej, Beata Kempa – szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

***

Pomnik gen. Andrzeja Błasika ma 2 metry wysokości. Został odlany z brązu. Przedstawia generała w taktycznym kombinezonie pilota, w furażerce Sił Powietrznych na głowie i z hełmem pod pachą. Autorem pomnika jest dr hab. Tomasz Sobisz, prodziekan Wydziału Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Jest to już drugi pomnik poświęcony gen. Andrzejowi Błasikowi, ustawiony w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny. Pierwszy stoi na terenie jednostki, tuż za bramą wjazdową od strony ul. Silniki 1. Ma formę pionowego statecznika samolotu z biało-czerwoną szachownicą. Wizerunek Dowódcy Sił Powietrznych w galowym mundurze generała został odwzorowany na porcelanowej płycie przytwierdzonej do statecznika. Napis głosi:

  • Gen. pil. Andrzej Błasik, 1962 – 2010
  • Dowódca Sił Powietrznych 2007 – 2010
  • Dowódca 2 Brygady Lotnictwa Taktycznego 2005 – 2007
  • Dowódca 31 Bazy Lotniczej 2002 – 2004

tekst i zdjęcia: Robert Ostrowski


Silk Road Poland