Obwodnica Skały otwarta dla kierowców

Obwodnica Skały otwarta dla kierowców

Obwodnica Skały otwarta dla kierowców

To znakomita informacja dla wszystkich osób podróżujących po Małopolsce, zarówno mieszkańców regionu, jak i kierowców tylko przejeżdżających przez nasze województwo. Do użytku została oddana długo oczekiwana przez wszystkich obwodnica Skały. Nowa droga wyprowadzi z centrum tego miasta tysiące samochodów, które każdego dnia przemierzają trasę Kraków – Wolbrom. Odkorkuje się też zabytkowy rynek Skały.

Całkowita wartość inwestycji to ponad 22,4 mln zł, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 wyniosło prawie 17 mln zł. Nową inwestycję otworzyli m.in.: marszałek Jacek Krupa, burmistrz Skały Tadeusz Durłak, radny województwa Adam Domagała oraz przedstawiciel wykonawcy, firmy Skanska SA.

– Małopolska od kilku lat, także za sprawą środków unijnych, realizuje największy w historii plan budowy dróg. Wiemy doskonale, że inwestycje drogowe są kluczowe dla rozwoju regionu, bowiem tam, gdzie są dobre drogi, rozwija się chociażby gospodarka i turystyka. W dalszej perspektywie zyskują na tym rzecz jasna mieszkańcy, którzy mogą nie tylko podróżować w komfortowych warunkach, ale za sprawą nowych inwestycji w ich okolicy powstają też nowe miejsca pracy – podkreślił marszałek Jacek Krupa i dodaje, że tylko w tym roku na realizację wszystkich zadań drogowych w Małopolsce przeznaczone zostanie ponad 1,6 mld zł. Prawie 400 mln zł to środki z budżetu województwa.

Prawie 5 kilometrów komfortowej jazdy

Obwodnica Skały, wybudowana w ciągu drogi wojewódzkiej nr 794 Kraków – Koniecpol (woj. śląskie) liczy 4,6 km i przede wszystkim odciąży centrum tego miasta.

– 40 lat trwało marzenie mieszkańców o budowie obwodnicy Skały i w końcu ono się spełniło. Teraz mieszkańcy mogą wreszcie odetchnąć z ulgą i to nie tylko dlatego, że o wiele mniej samochodów będzie przejeżdżać chociażby przez rynek. Nowa obwodnica sprawi, że zmniejszą się korki, a w centrum miasta będzie ciszej i bezpieczniej. Za sprawą inwestycji zmniejszy się też emisja szkodliwych spalin do środowiska – zaznaczył burmistrz Tadeusz Durłak i dodał, że budowa nowej drogi poszła w ekspresowym tempie. W sumie prace budowlane trwały niewiele ponad rok, bo pierwszą łopatę wbito w październiku 2016 r.

Teraz kierowcy podróżujący małopolskimi drogami zyskali kolejną wygodną, dwupasmową trasę. Na całej jej długości wybudowano również cztery ronda w miejscach, w których obwodnica krzyżuje się z drogami lokalnymi. Oprócz tego powstały zatoki autobusowe z wiatami przystankowymi oraz chodniki dla pieszych, wszystkie wykonane tak, aby bezpiecznie mogły korzystać z nich osoby z niepełnosprawnościami. Wśród udogodnień znalazły się chociażby specjalne, chropowate kostki przy przystankach autobusowych oraz przejściach dla pieszych, a także obniżone krawężniki i specjalne pochylenia, pomagające m.in. osobom poruszającym się na wózkach.

Korzyści nie tylko dla podróżujących

Nowa obwodnica pozwoli wszystkim osobom podróżującym po regionie na szybszy dojazd ze stolicy Małopolski do stref aktywności gospodarczej znajdujących się w okolicy, w tym m.in. tych w Skale, Olkuszu i Wolbromiu. To jednak nie wszystko – łatwiej będzie można dojechać też z Krakowa na Śląsk. Dzięki temu cała okolica ma szansę stać się jeszcze bardziej atrakcyjna dla przedsiębiorców, chcących zainwestować w Małopolsce Zachodniej.

Teraz także turyści zyskają na czasie podczas swoich podróży, bo będą mogli jeszcze szybciej dojechać chociażby w przepiękny rejon Jury Krakowsko-Częstochowskiej, aby wypocząć podczas spacerów wśród malowniczych krajobrazów, jeżdżąc na rowerze czy wspinając się po tamtejszych skałkach.

Nowa obwodnica to jednak nie tylko korzyści dla przedsiębiorców czy osób wypoczywających w Małopolsce – to także ulga dla budżetu województwa. Tysiące samochodów, codziennie przejeżdżających przez centrum Skały przestaną bowiem rozjeżdżać drogi w rynku, które dotychczas wymagały częstych remontów.

Dalsze inwestycje ciągle przed nami

Warto przypomnieć, że obwodnica Skały to nie jedyna inwestycja zrealizowana w ostatnim czasie w naszym regionie. Do końca 2023 r. oprócz oddanej właśnie obwodnicy omijającej centrum Skały w najbliższym czasie podobnych obejść doczeka się jeszcze kilka małopolskich miast i miejscowości: Oświęcim, Gdów, Miechów, Skawina, Tuchów, Zator i Podolsze, Babice, Wolbrom, Zielonki, Chochołów, Proszowice (etap II), Muszyna oraz Waksmund – Ostrowsko – Łopuszna.

źródło: Biuro Prasowe UMWM


Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *