Nowoczesne szynobusy poprawią komfort podróży – 30.12.2011

30 grudnia br. w Płocku odbyła się uroczystość przekazania Spółce „Koleje Mazowieckie – KM” nowoczesnych autobusów szynowych typu SA135, które zostały zakupione przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Pojazdy będą kursowały na liniach Nasielsk – Sierpc oraz Kutno – Sierpc.

 

 

Przekazanie, połączone z inauguracyjnym przejazdem na trasie Płock – Gostynin – Płock, odbyło się z udziałem marszałka Adama Struzika, Sekretarza Województwa Dyrektora UMWM Waldemara Kulińskiego, przedstawicieli Zarządu i Rady Nadzorczej Kolei Mazowieckich oraz władz lokalnych i mediów.

Producentem pojazdów jest firma Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A. Koszt zakupu to 12,8 mln zł, z czego 7,3 mln zł pochodzi z dotacji rządowej, a 5,5 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego. Nowe szynobusy, ze względu na niskie koszty eksploatacyjne i wymagania techniczne, będą wykorzystywane na trasach mniej obciążonych i liniach niezelektryfikowanych.

– Spółka stara się elastycznie dostosowywać do potrzeb pasażerów. Kupujemy zarówno pociągi piętrowe, jak i znacznie mniejsze autobusy szynowe. Wszystko po to, aby poprawiać komfort podróży, ale także racjonalizować koszty i dostosowywać charakter pociągów do potrzeb danego połączenia. Nowe szynobusy to nowa jakość. Są nowoczesne, wygodne, klimatyzowane i oczywiście dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych – powiedział Marszałek Adam Struzik.

Szynobusy są bardzo nowoczesne, ciche oraz łatwe w obsłudze. Wnętrza pojazdów są klimatyzowane. Zamontowano w nich stojaki na rowery, przewijaki dla niemowląt, a także system informacji wizualno-dźwiękowej. Pojazdy oferują dogodne rozwiązania dla osób niepełnosprawnych, jak np. podjazd dla wózków inwalidzkich, czy przystosowane do ich potrzeb WC. Składy zostały objęte monitoringiem. Koleje Mazowieckie eksploatują już 11 autobusów szynowych, które kursują m.in. na trasie Tłuszcz – Ostrołęka czy Siedlce – Czeremcha. Spółka planuje nabycie kolejnych 13 pojazdów.

źródło: www.mazovia.pl


Silk Road Poland