Najczęściej kradzione samochody w 2015 roku w Polsce

Najczęściej kradzione samochody w Polsce to temat, który elektryzuje wszystkich posiadaczy czterech kółek. Choć wciąż liczba utraconych aut na przestrzeni roku jest pięciocyfrowa, to warto zaznaczyć, że nieustannie spada. Które modele aut kradzione są najczęściej i z jakich miejsc giną? O tym w niniejszym materiale.

 

W 2015 roku z polskich ulic, parkingów i garaży zniknęło dokładnie 13 408 samochodów. To dużo, choć o 716 mniej niż rok wcześniej. Cieszy też fakt, że jest to przeszło trzykrotnie mniej niż jeszcze 10 lat temu. W 2005 roku bowiem w Polsce skradziono aż 45 292 auta, podczas gdy w 2004 było to ponad 51 tys. kradzieży. Dodając do tego ciągle rosnącą liczbę rejestrowanych samochodów – i tych z importu, i nowych z salonu – prawdopodobieństwo kradzieży spada.

 

Niemniej, jak pokazują policyjne statystyki, największe zainteresowanie złodziei dotyczy niemal niezmiennie tych samych marek i modeli: liczbowo są to Volkswageny, Golfy i Passaty, Audi, A3 i A6, a od pewnego czasu także marki i modele japońskie: Honda Civic czy Mazda 6. Jak przyznaje policja, aż 80–90 proc. samochodów kradzionych jest na części, a tylko mały procent trafia do ponownej sprzedaży po ich „legalizacji” przez przestępców.

 

Jak kradną złodzieje?

 

Sporo zmieniło się w ciągu ostatnich lat pod względem sposobu kradzieży. Według policji, obecnie najczęściej wykorzystywanymi metodami jest łamanie elektronicznych zabezpieczeń oraz zabieranie najpierw kluczyków, a potem samochodu. Często kradzież powiązana jest z wcześniejszym włamaniem do mieszkania i zabraniem kluczyków, które często znajdują się blisko wejścia np. w kurtkach, płaszczach czy skrytkach na klucze. Z kolei coraz rzadziej złodzieje stosują tzw. kradzież „na stłuczkę”, w której imitują drobny wypadek, a gdy kierowca wysiądzie, kradną auto.

 

Najczęściej do kradzieży dochodzi na podwórkach, parkingach niestrzeżonych i osiedlowych, podczas gdy najmniej kradzieży odnotowano z parkingów strzeżonych czy stacji paliw. Dwukrotnie spadła też liczba aut skradzionych sprzed kościołów.

 

Japońskie auto w Warszawie? Lepiej uważaj!

 

Jakie auta znikają? Zanim przedstawimy wyniki ogólnopolskie, warto przybliżyć kilka ciekawostek. Według danych poszczególnych komend wojewódzkich, prym wiodą dwie marki: Volkswagen i Audi, a wśród nich modele takie jak Golf, Passat, A4, A6, A3. W Kielcach na pierwszym miejscu jest Seat Leon.

 

Osobliwym przypadkiem jest jednak Warszawa. Według danych stołecznej policji, w TOP10 najczęściej kradzionych aut znalazły się wyłącznie modele japońskie, tym samym nie ma ani jednego niemieckiego. Nawet Golfa czy Passata. Same Mazdy, Toyoty i Hondy. Na czele Mazda 6, tuż za nią Toyota Yaris, a dalej Honda Civic i Toyoty: Auris i Avensis.

 

Tico, Cinquecento, Uno: wciąż łakome kąski

 

Czy złodzieje kradną wyłącznie nowoczesne modele, sprzedając je na części, które w autoryzowanych serwisach kosztują krocie? W większości tak, ale nie wszędzie. Na terenie obsługiwanym przez KWP w Rzeszowie w TOP10 znalazły się Daewoo Matizy i Daweoo Tico. Tam też ginie sporo aut Renault. KWP Opole to m.in. Skody Felicie, Daewoo Matizy i Fiaty Cinquecento. Te ostatnie giną też stosunkowo często w… Krakowie. Zaledwie dwukrotnie rzadziej niż Volkswageny Passaty. Na koniec Białystok, gdzie zginęło kilka sztuk Fiatów Uno.

 

Niechlubna lista: ulubione samochody złodziei

 

W dalszej części prezentujemy niechlubny ranking TOP10 najczęściej kradzionych w Polsce modeli samochodów w 2015 roku, według danych Komendy Głównej Policji.

 

Honda Civic

Honda Civic na miejscu 10. W 2015 roku z polskich parkingów, ulic i garaży zniknęły 193 egzemplarze.

 

Seat Leon

Seat Leon na miejscu 9. W 2015 roku z polskich parkingów, ulic i garaży zniknęło 197 egzemplarzy. Seat Leon jest ponadto niechlubnym liderem na liście komendy policji w Kielcach.

 

Toyota Yaris

Toyota Yaris na miejscu 8. W 2015 roku z polskich parkingów, ulic i garaży zniknęły 202 egzemplarze.

 

Volkswagen Touran

Volkswagen Touran na miejscu 7. W 2015 roku z polskich parkingów, ulic i garaży zniknęło 218 egzemplarzy.

 

Audi A3

Audi A3 na miejscu 6. W 2015 roku z polskich parkingów, ulic i garaży zniknęły 233 egzemplarze.

 

Mazda 6

Mazda 6 na miejscu 5. W 2015 roku z polskich parkingów, ulic i garaży zniknęło 237 egzemplarzy. Mazda 6 niechlubnie króluje w Warszawie.

 

Audi A6

Audi A6 na miejscu 4. W 2015 roku z polskich parkingów, ulic i garaży zniknęły 423 egzemplarze.

 

Volkswagen Passat

Volkswagen Passat na miejscu 3. W 2015 roku z polskich parkingów, ulic i garaży zniknęło 479 egzemplarzy. Volkswagen Passan przoduje w rankingach opublikowanych przed komendy policji w Opolu, Olsztynie i Białymstoku.

 

Audi A4

Audi A4 na miejscu 2. W 2015 roku z polskich parkingów, ulic i garaży zniknęły 584 egzemplarze. Audi A4 jest ponadto najwyżej notowanym autem na listach komend policji w Radomiu, Poznaniu i Gdańsku.

 

Volkswagen Golf

Volkswagen Golf na miejscu 1. W 2015 roku z polskich parkingów, ulic i garaży zniknęły 674 egzemplarze. Volkswagen Golf jest ponadto najczęściej kradzionym samochodem we Wrocławiu, Szczecinie, Rzeszowie, Lublinie, Łodzi, Krakowie, Katowicach, Gorzowie Wielkopolskim i Bydgoszczy.

 

źródło: moto.onet.pl