Mycie rąk w „dłoni” robota

Mycie rąk

Mycie rąk

Szkoła podstawowa w Indiach jako pierwsza przetestowała robota Pepe, który namawia dzieci, żeby częściej i dłużej myły ręce. Ma to pomóc w poprawie higieny i zapobiec tzw. chorobom brudnych rąk – donosi BBC.

Robot Pepe powstał w ramach wspólnego projektu naukowców z uniwersytetów w Indiach i Szkocji. Pepe jest tzw. robotem społecznym czy inaczej: autonomicznym, czyli komunikującym się i współdziałającym z ludźmi. Wyglądem przypomina wielką zieloną dłoń z oczami i ruszającymi się ustami. Zachęca dzieci do mycia rąk, udziela też porad odnośnie higieny, przygotowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Jak to robią w Indiach

Jak informuje BBC, Pepe został właśnie przetestowany w wiejskiej szkole podstawowej w stanie Kerala w Indiach.

– Ta społeczność wcześniej nie miała kontaktu z robotami tego typu, więc nasze badania są na pewno unikalne – powiedział w nagraniu promującym projekt jeden z jego autorów Amol Dwshmukh z Uniwersytetu w Glasgow.

Badacze mówią, że dzięki obecności Pepe, czas mycia rąk przez dzieci wydłużył się o 40 proc. Twórcy robota uważają, że do jego sukcesu w znacznej mierze przyczynił się fakt, że jego rysy przypominały ludzkie.

– Najważniejsze są oczy, bo ludzie zmieniają swoje zachowanie wiedząc, że są obserwowani. Robot może też ruszać ustami i wyrażać zadowolenie, kiedy widzi, że dzieci porządnie myją ręce – tłumaczy Amol Dwshmukh.

Naukowcy mają nadzieję, że projekt pomoże w poprawie higieny u uczniów. Szacuje się, że rocznie z powodu tzw. chorób brudnych rąk umiera około pół miliona dzieci na całym świecie.

Co ósmy Polak nie myje

Każda metoda jest dobra, ale nawyk mycia rąk już od najwcześniejszych lat powinni swym dzieciom wszczepiać rodzice. To niby prozaiczna czynność, ale tak naprawdę podstawowa!

Tymczasem szacuje się, że co ósmy Polak nie myje rąk przed jedzeniem, a co piąty nie robi tego po powrocie do domu.

foto: Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *