Muzyczna podróż z Moniuszką

Muzyczna podróż z Moniuszką

Muzyczna podróż z Moniuszką

W niedzielę 5 maja świętowaliśmy 200 rocznicę urodzin wybitnego kompozytora Stanisława Moniuszki. Warszawska Izba Gospodarcza razem z Filharmonią Narodową przygotowała na tę okazję wiele niespodzianek i atrakcji – nie tylko muzycznych.

Uroczystości rozpoczął koncert plenerowy wirtuoza skrzypiec Vadima Brodskigo przy akompaniamencie Vlasty Traczyk. Ze sceny ustawionej przy ulicy Moniuszki zabrzmiały też utwory kompozytora w wyjątkowej aranżacji Marii Pomianowskiej, w wykonaniu zespołu muzyków grających na instrumentach etnicznych.

Do wspólnego poloneza porwał publiczność zespół tańców historycznych Chorea Antiqua pod kierownictwem Marii Czerwińskiej, którego tancerze zaprezentowali najpiękniejsze tańce w strojach z epoki.

W samo południe w Sali Koncertowej odbył się koncert orkiestry Filharmonii Narodowej, podczas którego zaprezentowano fragmenty najpopularniejszych dzieł Stanisława Moniuszki m.in. Uwertura do opery Halka, Mazur z opery Straszny Dwór, Uwertura do opery Verbum nobile oraz liczne arie, pieśni i duety.

Muzyczna podróż z Moniuszką

Artystą, który skradł serca publiczności plenerowej okazał się Sambor Dudziński-Dymek, multiinstrumentalista, aktor i wynalazca, zabierając gości w niesamowitą muzyczną podróż swoją Dźwiękowiązałką.

Publiczność miała też wyjątkową okazję wysłuchać najpiękniejszych pieśni Moniuszki w wykonaniu chóru Filharmonii Narodowej. Na scenie zaprezentował się również Wokalny Kwartet Moniuszki w strojach z epoki, chór Harfa oraz Ogniska Muzyczne im. Stanisława Moniuszki.

Muzyczna podróż z Moniuszką

Ukoronowaniem dnia był specjalnie zaaranżowany spektakl na cztery fortepiany, w wykonaniu międzynarodowego zespołu Vlasty Traczyk Eight Hands Quartet, a także koncert multimedialny „I like Moniuszko”.

(KK)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *