Muzeum w Nieborowie i Arkadii

W skład Muzeum wchodzą Pałac Radziwiłłów wraz z ogrodem w Nieborowie i Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej w Arkadii.
Zaprojektowany przez Tylmana z Gameren na zlecenie prymasa Michała Stefana Radziejewskiego barokowy pałac, zachował do naszych czasów swoją pierwotną bryłę. Wnętrza po magnacku wyposażył kolejny właściciel Michał Hieronim Radziwiłł, wojewoda wileński. Zgromadził on w pałacu wspaniałą kolekcję malarstwa zachodnioeuropejskiego. W pałacu znajduje się obecnie muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku, oparte na ocalałym wyposażeniu pałacu i jego kolekcjach. Zbiory uzupełniły portrety wybitnych osobistości epoki, kilkanaście tysięcy rycin, księgozbiór starodruków (od XVI wieku), porcelana i tkaniny.


Na zlecenie wojewody wybitny architekt epoki saskiej Szymon Bogumił Zug rozbudował (zaprojektowany wcześniej przez Tylmana z Gameren) wspaniały park, który w zasadzie w niezmienionym kształcie możemy podziwiać do chwili obecnej. Dominują w nim rodzime gatunki drzew, ale najbardziej okazałe są dwa platany posadzone ok. roku 1770. Jako typowy ogród barokowy (w stylu francuskim), nieborowski park posiada symetrycznie ukształtowane kwiatowe partery, niskie labirynty bukszpanowe oraz szeroką lipową aleję z trawnikiem dywanowym, wytyczoną na osi założenia pałacowego. W parku znajdują się m.in. zabudowania gospodarcze (oranżerie, stajnia itd.) i Pawilon Myśliwski (mieszczący dzisiaj pokoje gościnne).
Nieopodal Nieborowa znajduje się Arkadia, dzieło żony Michała Hieronima – Heleny z Przeździeckich Radziwiłłowej. Powstały zgodnie z ówcześnie panującą modą park romantyczny nazwany Arkadią, wymieniany był, i nadal jest, jako jeden z najpiękniejszych romantycznych ogrodów Europy. Architektoniczną i ogrodową oprawę opracował Szymon Bogumił Zug, przy dużym osobistym zaangażowaniu i udziale księżnej. To wspaniałe założenie ogrodu sentymentalnego w dużej części utrzymane do naszych czasów.
Na szczególną uwagę zasługuje też pasja kolekcjonerska księżnej, dzięki której możemy podziwiać zgromadzone w Arkadii i Nieborowie zabytki, m.in. antyczne (w tym słynna Głowa Niobe).
Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie
Lokalizacja: 80 km na zachód od Warszawy.
Dojazd transportem własnym.

źródło: www.um.warszawa.pl


Silk Road Poland