Muzeum Romantyzmu

Muzeum gromadzi pamiątki związane z historią rodziny Krasińskich, ze szczególnym uwzględnieniem Zygmunta Krasińskiego, dramatopisarza i poety, autora „Nie-Boskiej komedii” a także pamiątki epoki napoleońskiej. Siedzibą Muzeum  jest kilka obiektów usytuowanych na terenie 22-hektarowego parku. Najstarszymi są neogotycki pałacyk z lat 40. XIX wieku (mieszczący ekspozycję poświęconą Zygmuntowi Krasińskiemu) oraz – także neogotycki – budynek oficyny dworskiej, w którym obejrzeć można dwie stałe wystawy: „W kręgu rodu Krasińskich” oraz „Napoleon a Polska”.

 

 

Ma tu również siedzibę Ośrodek Studiów Epoki Napoleońskiej. Najciekawsze eksponaty Muzeum to m.in.: teczka Napoleona zabrana przez Kozaków podczas przeprawy przez Berezynę i portret Zygmunta Krasińskiego malowany przez jego żonę Elizę z Branickich Krasińską.  W księgozbiorze Muzeum znajdują się także wczesne wydania utworów Krasińskiego, a także korespondencja, zbiory grafik i map.
Na terenie parku zwiedzać można kościół z kryptą grobową, w której pochowany jest Zygmunt Krasiński, jego rodzice i dzieci. W parku znajduje się również odsłonięty w 1989 roku pomnik Krasińskiego, wyobrażający poetę siedzącego w fotelu. Od 2008 roku stoi tu także budynek dworu, wzniesiony w oparciu o projekt Józefa Gałęzowskiego sprzed stu lat. W nowo wybudowanym dworze można oglądać ekspozycję „Romantyzm polski”.
Lokalizacja: 110 km na północ od Warszawy.
Dojazd transportem własnym.

źródło: www.um.warszawa.pl