Muzeum Mazowieckie w Płocku

Muzeum, którego główną siedzibą jest odrestaurowana i dostosowana do potrzeb ekspozycyjnych secesyjna kamienica z początków XX wieku na Starym Mieście, posiada obecnie największą kolekcję sztuki secesyjnej w Polsce. Jest to niezwykle ciekawy zbiór zawierający m.in. kolekcje szkła, cyny, sreber, biżuterii, ceramiki, rzeźby, malarstwa, strojów i akcesoriów, mebli i innych sprzętów wyposażenia wnętrz.


Secesja nie jest jedyną atrakcją muzeum, które jest najstarszym muzeum publicznym w kraju, powołanym do istnienia w 1821 roku. Zbiory podzielone są na 4 działy – Sztuki, Historii, Archeologii, Numizmatyki i Etnografii. W dziale sztuki poza obiektami secesyjnymi i art deco  możemy tu obejrzeć reminiscencje secesji w sztuce współczesnej oraz sztukę dalekiego wschodu i zabytki związane z lokalnymi artystami. Dzięki pozostałym ekspozycjom możemy też poznać historię Mazowsza Płockiego (mapy, dawne fotografie, pocztówki, archiwalia rodzinne oraz monety polskie od piastowskich do współczesnych oraz cenne i rzadkie banknoty).
Poza główną siedzibą Muzeum prezentuje swoje zbiory w XIX-wiecznym Spichlerzu (ul. Kazimierza Wielkiego 11b, tel. 24 262 25 95). Możemy tam zobaczyć zabytki archeologiczne Kotliny Płockiej i Mazowsza Płockiego oraz kolekcję rzeźby, tkaniny, ceramiki i wycinanki ludowej z obszaru Mazowsza.
Lokalizacja: 120 km na północny zachód od Warszawy.
Dojazd autobusem.

źródło: www.um.warszawa.pl


Silk Road Poland