Muzeum Kolei Wąskotorowej

W muzeum możemy zobaczyć największy zbiór wąskotorowych pojazdów szynowych w Polsce, liczący ponad 100 parowozów, lokomotyw spalinowych i elektrycznych, drezyn i wagonów. Do najciekawszych należą tzw. bryka Piłsudskiego, wagon kolei konnej, drezyna „Warszawa”, platformy do przewozu amunicji, salonka wojskowa oraz najstarsze w Polsce parowozy wąskotorowe z lat 1882-1883. W dwóch salach wystawowych znajdują się pamiątkowe fotografie, mundury kolejowe, latarki, modele, dokumenty, bilety, pieczątki. Bardzo ciekawe i cenne historycznie jest oryginalne pomieszczenie dyżurnego ruchu wyposażone w urządzenia z minionych lat.


Jedną z największych atrakcji Muzeum są pociągi wycieczkowe prowadzone parowozem. Pociąg kursuje od czerwca do września w każdą sobotę, przejażdżce towarzyszy spacer po Puszczy Kampinoskiej oraz ognisko.
W Sochaczewie dzieci mają też niebywałą okazję spotkania się z Koziołkiem Matołkiem – na terenie Muzeum zorganizowany jest „Wagon Koziołka Matołka”, gdzie zgromadzono wiele zabawek i pamiątek najróżniejszego typu związanych z tą postacią z opowieści Kornela Makuszyńskiego.
Oddział Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.
Lokalizacja:  50 km na zachód od Warszawy.
Dojazd autobusem lub pociągiem.

źródło: www.um.warszawa.pl


Silk Road Poland