Musica Sacromontana

Musica Sacromontana

Musica SacromontanaMusica Sacromontana to szczycący się doskonałą renomą Festiwal Muzyki Oratoryjnej, który każdego roku gromadzi w Bazylice na Świętej Górze w Głogówku koło Gostynia rzesze tak melomanów, jak i wybitnych artystów. Repertuar każdej z odsłon festiwalu obejmuje zarówno utwory sakralne, jak i czołowe dzieła świeckiej muzyki klasycznej, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości okresu klasycyzmu.

Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 24-25 września i 1-2 października. Składać się na nią będą w sumie cztery koncerty, każdy o nieco innym charakterze. Na szczególną uwagę zasługuje rekonstrukcja ceremonii pogrzebowej Adama Konarzewskiego – fundatora bazyliki, którego 340 rocznica śmierci przypada w tym roku. Również, po raz kolejny, duży nacisk położony zostanie na ponowne odkrywanie dzieł muzycznych, tworzonych przez kompozytorów związanych z zakonem Filipinów i Bazyliką Świętogórską. Koncert Laudi Spirituali, czyli hymny duchowe św. Filipa, zaprezentuje utwory odnalezione w bibliotece kościoła Santa Maria in Vallicella w Rzymie.

Szczegółowy program XI Festiwalu Musica Sacromontana

Swoim patronatem wydarzenie objęli: Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Starosta Gostyński Robert Marcinkowski, Burmistrz Gostynia Jerzy Kulak, Wójt Gminy Piaski Wiesław Glapka, Prymas Polski Metropolita Gnieźnieński Arcybiskup Wojciech Polak, Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki.