Mój jest ten kawałek podłogi: Niemiecki patent na konkurencję

Panele podłogowe

Panele podłogowe

Czy w walce z konkurencją wszelkie chwyty są dozwolone? Oto przykład prosto z rynku paneli podłogowych.

Niemcy samowolnie naruszyły przestrzeganie przepisów prawa wspólnotowego. Jednostronnie obniżyły maksymalne wartości aldehydu mrówkowego stosowane w panelach drewnianych i ich pochodnych. Dzięki tej decyzji praktycznie zablokowały innym krajom europejskim eksport na rynek niemiecki.

Decyzja rządu Niemiec w praktyce stworzyła barierę handlową dla innych producentów w krajów UE. W konsekwencji producenci chcący dostarczać te produkty do odbiorców niemieckich zostali zmuszeni do poniesienia dodatkowych kosztów. W innym przypadku nie będą w stanie sprostać jednostronnie wprowadzonym wymogom.

Trwające dochodzenie wykazało, że Niemcy umyślnie naruszyły prawo UE. Dlatego mogą podlegać postępowaniu w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Niektórzy producenci z innych krajów UE złożyli skargę do Administracyjnego Trybunału Sprawiedliwości w Kolonii.

UE nakazała Niemcom  przywrócenie równowagi na jednolitym rynku europejskim. Zgodnie z  zasadami UE państwa członkowskie nie mogą tworzyć przepisów na własny użytek i na własne potrzeby.

To nie pierwszy przypadek nieuczciwej konkurencji i pogwałcenia zasady zgodności z jednolitymi przepisami ustanowionymi przez UE.

foto: Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *