Mocne otwarcie! Ruszył 15. Festiwal Skrzyżowanie Kultur

Krakowski zespół Kroke wystąpił z mongolską śpiewaczką Urną Chahar-Tugchi.

Od środy 18 września do niedzieli 22 września 2019 r. włącznie w specjalnie w tym celu postawionym namiocie pod Pałacem Kultury i Nauki od strony ul. Świętokrzyskiej trwa Festiwal Skrzyżowanie Kultur – wielkie święto muzyki świata. Występują wykonawcy z różnych kontynentów: od Europy przez Afrykę po Amerykę Południową. Koncerty rozpoczynają się codziennie o godzinie 19.00, każdego wieczoru występuje dwóch (a czasem nawet trzech artystów).

W tym roku początek imprezy wyjątkowo się udał. W środę 18 września licznie zgromadzoną widownię zachwyciła Gisela Joao z Portugalii, która zaśpiewała pieśni fado – jak sama powiedziała: „prosto z serca”, ze specjalną dedykacją dla warszawskiej publiczności. Podobał się nie tylko jej głos, emocje i ekspresja, ale też szczery, pełen kobiecego uroku, kontakt ze słuchaczami i jej opowieści o poszczególnych piosenkach.

Po przerwie wystąpił Diego El Cigala z Hiszpanii ze swoim znakomitym zespołem, w repertuarze łączącym flamenco z jazzem. Wychwalany przez samego Paco de Lucię artysta śpiewał ze swobodą, na luzie, może z odrobiną nonszalancji, która jednak także podobała się widowni, która wywalczyła entuzjastycznie przyjęty bis.

W czwartek 19 września oklaskiwaliśmy wykonawców afrykańsko-polskiego projektu „Hizbut Jamm”, wykorzystującego w swojej muzyce wpływy transowych kultur i praktyk Afryki Zachodnich. Była to muzyka trudniejsza, wymagająca od słuchaczy większego skupienia i cierpliwości dla wielominutowych improwizacji.

Za to po przerwie ukoiła wszystkich mongolska śpiewaczka Urna Chahar-Tugchi, która dała nastrojowy występ z krakowskim zespołem Kroke ( w języku jidisz: Kraków). Podobnie jak Portugalka Gisela pierwszego dnia, Urna nawiązała bezpośredni kontakt z publicznością, szczerze opowiadała o swojej muzyce i piosenkach. Widać też było, że dobrze rozumie się z polskim zespołem, z którym nagrała niedawno dobrze przyjętą na świecie płytę w stylu world music.

Zapraszamy do namiotu pod Pałacem Kultury na kolejne koncerty, bilety dostępne są na miejscu i przez internet na stronie: festival.warszawa.pl

Grzegorz Pawlak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *