Biuro Współpracy z Zagranicą Krajowej Izby Gospodarczej, przy współpracy z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Johannesburgu, organizuje wyjazd Misji Gospodarczej ogólno-branżowej do Namibii w terminie 29 maja – 6 czerwca 2017 r.
Program Misji przewiduje zorganizowanie spotkań biznesowych w największych ośrodkach przemysłowo-handlowych Namibii, takich jak:
- Windhouk – forum biznesu w siedzibie Izby Przemysłowo-Handlowej Namibii z udziałem namibijskich firm importowych; głowny ośrodek gospodarczy i stolica kraju
- Swakopmund – forum gospodarcze w miejscowej Izbie Przemysłowo-Handlowej;
- Walvis Bay – seminarium gospodarcze z udzialem lokalnych partnerów, główny port morski kraju.
W trakcie pobytu w Namibii członkowie Misji odbędą również spotkania biznesowe:
- w wybranych organizacjach gospodarczych i ministerstwach;
- z udziałem przedstawicieli namibijskich firm prywatnych zainteresowanych współpracą handlową z przedsiębiorstwami z Polski.
Bieżąca sytuacja gospodarcza Namibii pozwala mieć nadzieje na dużą dynamikę rozwoju gospodarczego tego kraju w nadchodzących latach, stąd Krajowa Izba Gospodarcza przywiązuje dużą wagę do zwiększania obecności polskich przedsiębiorstw na tamtejszym rynku.
Podstawa namibijskiego eksportu jest eksploatacja złóż mineralnych. Najbardziej wartościowe kopaliny wydobywane w Namibii to diamenty, uran, miedź, cynk, ołów, złoto, kadm, srebro i fluor. Najcenniejsze w skali światowej są pola diamentowe na północ od Oranjemund i kopalnia uranu w pobliżu Swakopmund. Diamenty stanowią pod względem wartości najważniejszy produkt w eksporcie Namibii (udział w eksporcie ogółem wynosi 21,1%). Namibia jest również jednym z największych światowych producentów rudy uranowej (5 pod względem wielkości wydobycia). To również znaczący producent cynku. Kraj ten zajmuje czwarte miejsce na liście największych eksporterów minerałów nieopałowych w Afryce.
Rolnictwo, hodowla i rybołówstwo stanowią istotny sektor gospodarki Namibii, a sektor usług sukcesywnie zyskuje na znaczeniu ( wytwarza aktualnie 62 proc PKB Namibii.
Podstawowe grupy towarowe w imporcie Namibii obejmują: paliwo, pojazdy, maszyny i urządzenia, farmaceutyki, wyroby przemysłu chemicznego oraz instrumenty lekarskie. Namibia to także znaczący importer żywności. Niemcy, Holandia oraz Belgia zajmują czołowe miejsce na liście największych eksporterów towarów do Namibii w ramach Unii Europejskiej.
Warto odnotować duże zainteresowanie Namibii podjęciem współpracy gospodarczej w działalności inwestycyjnej z udziałem kapitału zagranicznego w segmentach gospodarki narodowej takich jak:
- budownictwo mieszkaniowe;
- turystyka;
- przemysł wytwórczy;
- rolnictwo – przetwórstwo żywności;
- energetyka;
- transport i logistyka;
- ochrona zdrowia.
Przedmiotem polskiego eksportu do Namibii sa aktualnie głównie: maszyny i urządzenia, materiały budowlane, wyroby włókiennicze, części i akcesoria. W ocenie WPHI w Johannesburgu, w kompetencji którego lezy rynek namibijski, mozliwości zwiększenia współpracy gospodarczej z Polską istnieją przede wszystkim w sferze transportu, rybołowstwa i kopalnictwa.
Koszt udziału w Misji wynosi: 9.850 PLN netto + 23% VAT obejmuje: bilet lotniczy Warszawa-Windhoek-Warszawa, ubezpieczenie, lokalne przejazdy autokarowe, koszty logistyczne związane z realizacją programu: udział w spotkaniach oficjalnych oraz biznesowych, przygotowanie materiałów promocyjno-informacyjnych o uczestnikach misji, opiekę organizatorów ze strony KIG, program towarzyszący, ubezpieczenie.
Koszt udziału w misji zalicza się do kosztu uzyskania przychodu.
W przypadku niespodziewanego wzrostu kursu USD/PLN koszt uczestnictwa podlegać będzie stosownej korekcie.
Hotel dla uczestników delegacji biznesu zarezerwowany będzie za pośrednictwem Ambasady RP i opłacany indywidualnie na miejscu, przez uczestników ( koszt 1 noclegu to ok. 150 USD).
Osoby zainteresowane uczestnictwem proszone są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego.
Szczegółowych informacji na temat Misji udziela Biuro Współpracy z Zagranicą KIG:
- Agnieszka Salamończyk – tel. +48 22 630 97 73, fax. +48 22 828 41 99, e-mail: asalamonczyk@kig.pl
- Tadeusz Świątkowski – tel. +48 22 630 96 02, tel. kom. +48 516 178 471, fax. +48 22 630 99 15, e-mail: tswiatkowski@kig.pl