Ministerstwo Gospodarki: Wicepremier Pawlak o pierwszym polskim procesorze

– Procesor pod nazwą „Warszawa” to innowacyjny polski produkt, który może mieć zastosowanie w każdej dziedzinie naszego życia – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas spotkania z konstruktorem pierwszego polskiego procesora Marcinem Kwiatkowskim. Prezentacja odbyła się 20 stycznia 2012 r. w MG.

Wicepremier Pawlak przypomniał, że Marcin Kwiatkowski jest laureatem światowych konkursów w dziedzinie IT. – Sukcesy odniesione na międzynarodowych rozgrywkach wykorzystał do stworzenia własnej firmy, która rozpoczęła produkcję pierwszego polskiego procesora – powiedział.

W opinii wicepremiera głównym atutem nowego układu scalonego jest możliwość tworzenia oprogramowania bezpośrednio na procesor w systemie Java. – Stwarza to szansę na zastosowanie go w konkretnym miejscu, a dzięki dostępności otwartych projektów OpenSource będą mogli z niego korzystać nie tylko specjaliści – dodał.

Marcin Kwiatkowski wyjaśnił, że pierwszy polski procesor to przemyślana i praktyczna konstrukcja, która jest bardzo łatwa do rozbudowy. – Przygotowaliśmy coś co dostarczy polskim specjalistom komponent elektroniczny, na którym szybko będą mogli zbudować własne innowacyjne rozwiązania. Nasz produkt śmiało może konkurować ze znanymi światowymi markami – powiedział.

Autor procesora „Warszawa” zaznaczył, że na stworzonym układzie można zbudować  m.in. komputer, urządzenie mobilne, urządzenia dla medycyny, armii, przemysłu lub automatyki domowego zastosowania. – Możliwości jest jednak znacznie więcej – dodał Kwiatkowski.

źródło: www.mg.gov.pl