Ministerstwo Gospodarki: Ponad tysiąc etatów dzięki trzem inwestycjom

Firmy Capita, Ronal Polska i Mando Corporation Poland planują zatrudnić blisko 1100 osób w ramach swoich inwestycji na terenie Polski. 7 lutego 2012 r. rząd wyraził zgodę na udzielenie wsparcia z budżetu państwa na realizację tych przedsięwzięć.

Firma Capita, największy dostawca usług outsourcingu w Wielkiej Brytanii, zatrudni w swoim krakowskim centrum 450 osób. W ramach dotacji z budżetu państwa inwestor otrzyma 2,1 mln zł. Firma skorzysta również ze zwolnienia z podatku CIT w związku z prowadzeniem działalności na terenie krakowskiej SSE.

Ronal Polska, który wybuduje w Wałbrzychu fabrykę felg aluminiowych do samochodów, zamierza z kolei zatrudnić 350 osób. Nowe miejsca pracy w obliczu wysokiego bezrobocia w Wałbrzychu oraz renoma firmy zadecydowały o przyznaniu grantu na zatrudnienie w wysokości prawie 1,3 mln zł. Wsparcie inwestycyjne ma natomiast wynieść blisko 12 mln zł. Dzięki powstaniu inwestycji, wpływy do budżetu państwa i jednostek samorządowych w ciągu trzech lat realizacji projektu i 5 lat po jego zakończeniu osiągną nawet 143 mln zł.

Również w Wałbrzychu powstanie zakład produkujący części samochodowe Mando Corporation Poland. Zatrudnienie znajdzie w nim blisko 280 osób, a według szacunków inwestora co najmniej 100 nowych miejsc pracy powstanie w otoczeniu fabryki. W ramach dotacji z budżetu państwa firma otrzyma 15,1 mln zł. W ciągu 5 lat od dnia zakończenia przedsięwzięcia wpływy do budżetu państwa i kasy samorządu osiągną 95 mln zł i przekroczą udzieloną pomoc publiczną ze wszystkich źródeł o 24 mln zł.

źródło: www.mg.gov.pl