Mieszkańcy gminy Baranów zagłosowali przeciwko budowie CPK

Ludzie na lotnisku

Mieszkańcy gminy Baranów w pow. grodziskim w niedzielnym referendum zagłosowali przeciw budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Na pytanie: „Czy chce Pan/Pani budowy CPK w gminie Baranów?”, 84 proc. uczestników głosowania odpowiedziało „nie”.

Frekwencja wyniosła ok. 47 proc.

W referendum postawiono dwa pytania. Drugie dotyczyło zapisów specustawy: „Czy Pana/Pani zdaniem przepisy specustawy są korzystne dla mieszkańców?” Za korzystne zapisy uznało tylko 5,8 proc. głosujących, a 94,2 proc. uznało, że będą one niedobre dla mieszkańców gminy Baranów.

Uprawnionych do głosowania było 4 tys. 120 osób; udział w referendum wzięło 1932 mieszkańców.

„Przekaz jest bardzo jasny. Mieszkańcy nie chcą Centralnego Portu Komunikacyjnego, jak i nie akceptują warunków zawartych w specustawie” – powiedział PAP wójt gminy Baranów Andrzej Kolek.

Wynikiem referendum nie jest zaskoczony pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild. „Zdajemy sobie sprawę z poziomu emocji wśród mieszkańców, dało się je odczuć już w trakcie otwartych spotkań w gminach” – powiedział.

Jak podkreślił, „obawy i negatywne emocje absolutnie nas nie dziwią”. „Jest to naturalna reakcja mieszkańców terenów objętych dużymi inwestycjami infrastrukturalnymi” – ocenił. Jednocześnie zaznaczył, że wybór terminu referendum postawiło mieszkańców w niekorzystnej sytuacji. „Zostali zapytani o to, czy zgadzają się na warunki rozliczeń zaproponowane przez rząd – podczas gdy indywidualne rozmowy na ten temat będą dopiero prowadzone. Nie ma w tej chwili żadnych +warunków rozliczeń zaproponowanych przez rząd+, co do których można było się rzeczowo odnieść” – tłumaczył.

Na początku listopada ubiegłego roku rząd przyjął uchwałę ws. „Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej”.

Nowe lotnisko ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Po pierwszym etapie budowy ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie. Docelowo lotnisko będzie mogło być rozbudowane do ok. 100 mln. Lotnisko ma powstać na ok. 3 tys. ha gruntów. Obiekt wraz z towarzyszącą infrastrukturą drogową i kolejową ma kosztować ok. 30-35 mld zł. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne 8 lat, do końca 2027 r.

źródło: www.kurier.pap.pl


BBA Transport System

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *