Miasto – przestrzeń dla biznesu. Przedsiębiorczość ukraińska w Polsce

Ukraina
Ukraina
Fot. Unsplash

Uproszczenie procedury wejścia na rynek medyczny dla specjalistów, większa współpraca przedsiębiorców i NGO`s w kontekście tworzenia nowych miejsc pracy i rozwoju przedsiębiorczości, zwiększenie dostępności do zajęć z nauki języka polskiego, centralizowanie wsparcia administracyjno-prawnego – to niektóre postulaty, które wybrzmiały podczas kolejnej z cyklu konferencji „Miasto – przestrzeń dla biznesu. Przedsiębiorczość ukraińska w Polsce” zorganizowanej przez Polsko – Ukraińską Izbę Gospodarczą (PUIG), Urząd Miasta Poznań, Wielkopolską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Prezydent Miasta Poznania. Konferencja odbyła się w Poznaniu 1 czerwca. PUIG będzie organizowało następne wydarzenia w kolejnych miastach m.in. w Ostródzie.

Co 10. rejestrowana dziś w Polsce działalność gospodarcza prowadzona jest przez obywatela Ukrainy. W samym Poznaniu w ostatnim czasie było 600 takich wpisów. W I kwartale 2023 roku nadal pracodawcy najczęściej wnioskowali o zatrudnienie obywateli Ukrainy (5 466 oświadczeń, tj. 41% zarejestrowanych oświadczeń), następnie obywateli Białorusi i Gruzji (odpowiednio 3 847, tj. 29% i 2 997, tj. 22%). Zatrudnieni cudzoziemcy zasilą przede wszystkim branżę transportową (36% ogółu oświadczeń), głównie Ukraińcy i Białorusini oraz sektor przetwórstwa przemysłowego (25% ogółu oświadczeń). Dla niemal połowy cudzoziemców miejscem wykonywania pracy będzie Poznań lub powiat poznański. Po wejściu w życie specustawy związanej z agresją Rosji na Ukrainę obywatele Ukrainy mają takie same uprawnienia, jak obywatele polscy, dzięki czemu jest możliwość udzielania pomocy w pełnym zakresie, wyjaśniała podczas spotkania Małgorzata Pawlak dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu. Wsparcie dotyczy m.in. szkoleń zawodowych lub dotacji na założenie własnego biznesu. Także już istniejące firmy o ukraińskim rodowodzie mogą się ubiegać o dofinansowanie np. poprzez preferencyjne pożyczki. W swojej wypowiedzi dyrektor Małgorzata Pawlak, podkreślała, że nadal występuje niezgodność pomiędzy wysokimi kompetencjami uchodźców a ofertą na rynku pracy (prace proste przy produkcji, magazynowanie). Ważna jest też dlatego współpraca z pracodawcami i NGO`s w kontekście tworzenia nowych miejsc pracy. Wśród blokad w rozwoju przedsiębiorczości ukraińskiej w Polsce uczestnicy debaty w Poznaniu wskazywali na niewystarczającą znajomość języka polskiego, bardzo długą procedurę wejścia na rynek medyczny dla specjalistów, pomimo już wdrożonych ułatwień. „Liczymy na to, że ustanowienie funkcji Pełnomocnika Rządu do spraw polsko – ukraińskiej współpracy rozwojowej pozwoli na koordynację na poziomie rządowym wielu kluczowych obszarów, także tych wspierających otwarcie rynku pracy dla obywateli Ukrainy oraz ich integracji w gospodarczej przestrzeni. Jako przedstawiciele przedsiębiorców zaangażowanych we współpracę z Ukrainą mamy świadomość nowych wyzwań i potrzeb, również w zakresie środowiska administracyjno – prawnego. Postulaty z cyklu naszych debat: Miasto – przestrzeń dla biznesu, przedstawimy Minister Jadwidze Emilewicz, Pełnomocnikowi Rządu do spraw polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej.” – podkreślał Jacek Piechota, Prezes Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej. W swojej wypowiedzi Jacek Piechota wskazywał na potrzebę utworzenia funduszu wsparcia inwestycji polskich w Ukrainie oraz funkcjonowania silnego ośrodka koordynacji polsko-ukraińskiej współpracy.

W trakcie konferencji omawiano kwestie związane z przedsiębiorczością ukraińską w Polsce oczami przedstawicieli reprezentujących środowisko biznesowe oraz instytucje z otoczenia prawnego, które odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu sprzyjających warunków do rozwoju przedsiębiorczości oraz integracji obywateli Ukrainy. Anna Misiak, partner, doradca podatkowy MDDP zauważyła, że „ważnym elementem są wprowadzone rozwiązania dla obywateli Ukrainy dotyczące oświadczenia o rezydencji podatkowej. Specjalne przepisy pozwalają na to, że obywatel Ukrainy może złożyć oświadczenie o tym, że jego centrum interesów życiowych jest w Polsce. Obowiązywanie tych przepisów zostało przedłużone do końca tego roku w związku z czym oświadczenia te nadal będą obowiązywały. Oczywiście sytuacja tych osób jest na tyle dynamiczna, że w jednym miesiącu osoby mogą się deklarować, że są polskimi rezydentami i deklarują, że będą tutaj przebywać dłużej. Ale niektóre mogą zdecydować w kolejnym miesiącu, że ich stan faktyczny jednak ulega zmianie i wcale nie będą polskimi rezydentami.” W opinii Anny Misiak oświadczenia o rezydencji to dobre rozwiązanie, choć w przypadku częstej zmiany decyzji samego podatnika może komplikować rozliczenia podatków po stronie płatnika wypłacającego wynagrodzenie.
Jeszcze przed wojną odnotowano tendencję wzrostową przedsiębiorczości ukraińskiej w Polsce, która nasiliła się po 24 lutego 2022 roku. Od tego momentu w Polsce utworzono przez obywateli Ukrainy ponad 18 tys. działalności gospodarczych i 3,6 tys. spółek różnego typu. „W okresie od stycznia do marca 2023 roku urzędy odnotowały 816 nowo zarejestrowanych bezrobotnych obywateli Ukrainy. Głównie są to osoby w przedziale wiekowym 35-44 lat (38%) oraz 25-34 lat (28%). W tym okresie wielkopolscy pracodawcy zatrudnili 27 194 migrantów z Ukrainy. W końcu marca 2023 roku w wielkopolskich urzędach pracy zarejestrowanych było 892 bezrobotnych obywateli Ukrainy, z czego 87% stanowiły kobiety”.

Podczas poprzednich edycji uczestnicy konferencji „Miasto – przestrzeń dla biznesu” wskazywali także m.in. na potrzebę wypracowania wspólnej polityki migracyjnej, stworzenia rad migrantów jako ciał doradczych na poziomie władz krajowych i samorządowych; wzmocnienia kompetencji językowych uchodźców (zwiększenie poziomu znajomości języka polskiego, umożliwiającego podjęcie pracy); zapewnienia miejsc lokalowych i zabezpieczanie możliwości pogodzenia życia zawodowego oraz prywatnego (opieki nad dziećmi) oraz wsparcia psychologicznego dla dzieci, które uciekły przed wojną.

Cykl konferencji „Miasto – przestrzeń dla biznesu. Przedsiębiorczość ukraińska w Polsce” został zainaugurowany przez Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą w październiku 2022 r. w odpowiedzi na potrzebę dialogu pomiędzy biznesem ukraińskim a środowiskiem wspierającym przedsiębiorczość. Konferencje odbyły się w Warszawie, na Dolnym Śląsku, w Zachodniopomorskim w ramach 15.Baltic Business Forum oraz w Wielkopolsce. Wszystkie wydarzenia są dla uczestników bezpłatne. Kontynuacją dialogu będzie pomorska oraz mazurska edycja konferencji „Miasto – przestrzeń dla biznesu. Przedsiębiorczość ukraińska w Polsce”.


Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *