MG: Wicepremier Pawlak o współpracy polsko – szwajcarskiej

– Obroty handlowe pomiędzy Polską a Szwajcarią przekroczyły w ubiegłym roku 2,5 mld euro. To lepszy wynik od rekordowego zanotowanego w 2008 r. – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas spotkania ze szwajcarskim ministrem gospodarki Johannem Schneider-Ammannem. Konferencja prasowa z udziałem ministrów odbyła się 16 lutego 2012 r. w MG.

– Polska jest największym w regionie środkowoeuropejskim odbiorcą szwajcarskich towarów – powiedział wicepremier Pawlak. W naszym imporcie dominowały produkty elektromaszynowe, wyroby farmaceutyczne i metalurgiczne. Do Szwajcarii eksportujemy przede wszystkim samochody, wagony, wyroby metalowe i meble.

Szef resortu gospodarki przypomniał, że Szwajcaria jest obecnie największym inwestorem zagranicznym w Polsce. – Przedsiębiorcy dobrze oceniają przede wszystkim korzyści związane ze specjalnymi strefami ekonomicznymi oraz wparciem projektów innowacyjnych – zaznaczył.

Okazją do zacieśnienia stosunków handlowych i rozmowy o możliwościach inwestycyjnych było spotkanie przedsiębiorców w ramach Polsko – Szwajcarskiego Okrągłego Stołu. – Do najbardziej perspektywicznych dziedzin należy sektor energetyczny, finansowy i farmaceutyczny – podkreślił wicepremier Pawlak.

Wiceminister Schneider-Ammann przedstawił cele swojej misji w Polsce. – Przede wszystkim chciałbym poznać ministrów i popracować nad umocnieniem stosunków handlowych pomiędzy naszymi krajami – powiedział. Zaproponował również rozwój współpracy na polu naukowym i powołanie „okrągłego stołu” z przedstawicielami świata nauki.

źródło: www.mg.gov.pl