MG: Wicepremier Pawlak: Mikroelektrownia zielonej energii w każdym domu

– Nowym kierunkiem działań w dziedzinie energetyki będzie promocja małych projektów energetycznych, wykorzystujących lokalnie dostępne zasoby  – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak na wspólnej konferencji prasowej z prof. Jeremy’m Rifkin’em i dr Tomášem Sedláčkiem. Naukowcy przyjechali do MG na warsztaty pt. „Rozwój polskiej gospodarki a trzecia rewolucja przemysłowa”.

Jak przekonywał wicepremier Pawlak lokalizacja mikroźródeł blisko odbiorcy pozwala uniknąć większości kosztów związanych z przesyłem i dystrybucją energii. – Promocja mikroinstalacji jest szansą dla Polski na budowanie nowoczesnego i innowacyjnego rynku urządzeń energetyki rozproszonej zarówno dla potrzeb wewnętrznych naszego kraju, jak i na eksport – zaznaczył. Dodał, że MG przygotowało przepisy, umożliwiające sprzedaż energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji na zasadach preferencyjnych. – Projekt nowych regulacji znalazł się w pakiecie ustaw energetycznych opublikowanych w grudniu 2011 r. przez Ministerstwo Gospodarki – dodał.

W opinii wicepremiera Waldemara Pawlaka przemiany w sektorze OZE mogą przyczynić się do przekształcenia naszej gospodarki i przygotują społeczeństwo do wyzwań nowej ery – III rewolucji przemysłowej.

Zdaniem prof. Jeremy’ego Rifkin’a, zbliża się nowa era niezliczonych, prosumentów, czyli  producentów i konsumentów energii generowanej z niewielkich mocy instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii (OZE).

Nowy model gospodarczy składa się z pięciu filarów:

– 20-proc. udziału OZE w mixie energetycznym do 2020 r.

– produkcji zielonej energii w mikroelektrowniach, jakimi staną się budynki

– przechowywania energii w nośnikach wodorowych

– wykorzystania technologii internetowych do zarządzania nową siecią energetyczną

– transportu i logistyki.

Jak przekonywał prof. Rifkin, w 2014 r. rozpocznie się masowa produkcja samochodów użytkowych z ogniwami wodorowymi. – Wizja rozproszonej sieci energetycznej pozwala myśleć o tym, że kierowcy będą mogli w dowolnym miejscu pozyskać energię lub oddać nadwyżkę – powiedział.

Zdaniem Tomáša Sedláčka gospodarka zmienia się od ciężkiej w lekką, z poważnej na ludyczną, nastawiona na design, rozrywkę nowoczesne technologie branży IT. – Dotąd Państwa sprzedawały stabilność prawną, finansową, fiskalną, w zamian kupując wzrost gospodarczy. Dziś musimy sprzedawać wzrost, a kupować stabilność, tylko w ten sposób wyjdziemy z koła długów – zaznaczył.

***

Jeremy Rifkin, amerykański ekonomista, politolog i publicysta, autor wielu publikacji m.in. Who Should Play God?, Koniec pracy, The Biotech Century Harnessing the Gene and Remaking the World oraz Europejskie marzenie nagrodzonej w 2005 roku w Niemczech Corine International Book Prize za najlepszą książkę roku z dziedziny ekonomii.

Tomáš Sedláček członek Czeskiej Rządowej Rady Gospodarczej oraz główny ekonomista i strateg makroekonomiczny jednego z najważniejszych prywatnych banków w Czechach i na Słowacji, Československá obchodní banka (ČSOB).

źródło: www.mg.gov.pl

 


Silk Road Poland