MG: Polsko-duńskie rozmowy energetyczne

Unijna polityka energetyczno-klimatyczna oraz duńska prezydencja w Radzie UE to główne tematy spotkania wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z ministrem klimatu, energii i budownictwa Danii Martinem Lidgaardem. Rozmowy, w których wziął również udział minister środowiska Marcin Korolec, odbyły się 13 lutego 2012 r. w MG.

Wicepremier Pawlak nawiązał do unijnej dyskusji związanej z celami redukcyjnymi dla całej wspólnoty. Podkreślił, że wszelkie rozwiązania powinny być poprzedzone szeroką analizą poszczególnych gospodarek krajów UE. – W obecnej sytuacji ekonomicznej warto skupić się zatem na redukcji emisji poprzez zwiększenie efektywności energetycznej co poprawi konkurencyjność europejskiego rynku – zaznaczył.

Wicepremier podkreślił również, że polski bilans energetyczny w dużej mierze opiera się na węglu. –  W zakresie redukcji CO2 musimy bazować na innowacyjnych rozwiązaniach dotyczących tego surowca dlatego chcemy wykorzystywać niskoemisyjne technologie węglowe, np. CCS – powiedział. Przypomniał, że polski rząd przyjął już założenia Narodowego Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej w tym zakresie.

Minister Martin Lidgaard z kolei przypomniał, że w związku ze zbliżająca się konferencją klimatyczną w Katarze potrzebne jest wypracowanie wspólnego stanowiska krajów członkowskich w zakresie polityki energetycznej. – Mam nadzieję, że będziemy mogli połączyć doświadczenia polskiej prezydencji oraz nasze działania jako kraju obecnie sprawującego przewodnictwo w Radzie UE i podjąć dialog nt. europejskich  priorytetów energetycznych – dodał.

źródło: www.mg.gov.pl

 


Silk Road Poland