Mega zadania przed super resortem gospodarczym

Jadwiga Emilewicz, kandydatka na ministra

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w piątek, 9 listopada, skład nowego gabinetu. Turystyka znajdzie się teraz w ministerstwie rozwoju.

Kandydatką na ministra rozwoju jest Jadwiga Emilewicz, a w prowadzonym przez nią resorcie, oprócz turystyki będzie dział budownictwa.

– W ministerstwie rozwoju (Jadwiga Emilewicz), oprócz tego co jej dzisiaj podlega, czyli dawne regulacyjne części ministerstwa gospodarki, czy dawnego ministerstwa rozwoju, który ja miałem zaszczyt zarządzać, również otrzyma dział budownictwo i dział turystyki – powiedział premier Morawiecki.

Tym samym rząd wraca tu do nazwy resortu wprowadzonej zaledwie cztery lata temu, gdy Ministerstwo Rozwoju zastąpiło resort gospodarki. W 2018 r. zostało podzielone na Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Przeniesienie turystyki z Ministerstwa Sportu do kompetencji nowego resortu to szansa, że turystyka będzie traktowana jako niezwykle ważna dziedzina gospodarki, tak jak w większości krajów europejskich.

Jadwiga Emilewicz dostaje też we władanie budownictwo, a wraz z nim program Mieszkanie Plus. Jednym z kluczowych zadań będzie skłonienie spółek skarbu państwa do przekazania nieruchomości pod lokale w ramach tego programu.

Inne zadania resortu to: wsparcie wzrostu MŚP, skuteczniejsze wsparcie ekspansji polskiego biznesu za granicę, przygotowanie do negocjacji budżetu i wykorzystania funduszy UE pod kątem wspierania innowacyjności.

Jadwiga Emilewicz to politolog i menedżer kultury. W latach 2015–2018 pełnia funkcję podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, a od 2018 minister przedsiębiorczości i technologii w rządzie Mateusza Morawieckiego. Od 2015 wiceprezes kolejno Polski Razem i Porozumienia. Wcześniej była wykładowcą akademickim i kierowała Muzeum PRL w Krakowie, z którego pochodzi.

źródło: PAP
foto: Wikimedia / Maciek82301


BBA Transport System

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *