MediaMarkt ofiarą cyberprzestępców. Co z danymi klientów?

Loga McDonald, Ikea, MediaMarkt
Loga McDonald, Ikea, Media Markt
Fot. Unsplash

Sieć sklepów MediaMarkt padła ofiarą cyberprzestępców. Międzynarodowe systemy komputerowe niemieckiej firmy zostały zainfekowane ransomware.

W poniedziałek pracownicy holenderskich, belgijskich i niemieckich sklepów MediaMarkt zostali poproszeni o niekorzystanie z komputerów w sklepach, odłączenie kas od Internetu i nierestartowanie systemów. Nie wiadomo czy doszło do wycieku danych klientów.

Sklepy MediaMarkt są otwarte, ale kupić można tylko produkty dostępne na półkach. Wstrzymana została możliwość odbioru lub zwrotu paczek zamówionych w sieci.

„MediaMarktSaturn Retail Group stał się celem działań o charakterze cyberprzestępczym. Firma natychmiast zawiadomiła odpowiednie władze i pracuje intensywnie, aby zidentyfikować systemy, których dotyczy problem i jak najszybciej naprawić poniesione szkody. W sklepach stacjonarnych dostęp do niektórych usług może być obecnie ograniczony. MediaMarktSaturn intensywnie pracuje nad tym, aby wszystkie usługi jak najszybciej były ponownie dostępne bez ograniczeń. Firma będzie informowała o dalszych działaniach.”- napisało MediaMarkt Polska w oświadczeniu dla Cyberdefence24.pl.

Z kolei Niebezpiecznik.pl podał, że oprócz Media Markt ofiarą cyberprzestępców miała paść także sieć Saturn.

Ataku miała dokonać grupa HIVE. Według jednego z czytelników Niebezpiecznik.pl, okup ma wynosić 240 milionów dolarów.


BBA Transport System

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.