Mazowsze: Wizyta w Autonomicznej Wspólnocie Madrytu

W dniach 15-17 lutego br. przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego gościli w Autonomicznej Wspólnocie Madrytu w Hiszpanii. W skład delegacji, której przewodniczył wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, weszli Sekretarz Województwa-Dyrektor Urzędu Marszałkowskiego Waldemar Kuliński oraz zastępca dyrektora Kancelarii Marszałka Rafał Zięba.

Celem wizyty były rozmowy z przedstawicielami władz Wspólnoty oraz instytucji znajdujących się na jej terytorium, poświęcone rozwojowi kontaktów regionu z Polską i województwem mazowieckim.

Spotkanie delegatów z Mazowsza z wiceminister zdrowia Belen Prado Sanjurjo stało się okazją do zapoznania się z hiszpańskim systemem ochrony zdrowia. Rozmówcy zgodnie podkreślili, że pomimo różnic w sposobie finansowania i administrowania ochroną zdrowia, jest to sektor traktowany priorytetowo w działaniach obydwu regionów. Zwrócono uwagę na znaczenie publicznego charakteru systemu.

Dyskusja sprzyjała wymianie doświadczeń na temat sposobów poprawy wyników finansowych zakładów opieki zdrowotnej. W przypadku Autonomicznej Wspólnoty Madrytu ochrona zdrowia stanowi 40% wydatków budżetowych. Sposobem na kontrolę i planowanie kosztów jest partnerstwo publiczno-prywatne. By bliżej poznać jego mechanizm działania, wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski odwiedził jedną z placówek powstałych w tym systemie – nowoczesny Szpital Uniwersytecki Puerta de Hierro – Majadahonda.

Znaczenie europejskiej aktywności obydwu regionów było przedmiotem rozmów z Dyrektorem Generalnym ds. Europejskich i Współpracy z Rządem Borja Corominas Fisas. Wymieniono uwagi na temat współpracy z Komisją Europejską dotyczące wdrażania i rozliczania funduszy europejskich. Podkreślono też rolę Komitetu Regionów (Borja Corominas Fisas jest zastępcą członka KR) w budowaniu dobrych kontaktów pomiędzy regionami.

Delegacja z Mazowsza zapoznała się również z lokalnymi metodami planowania budżetowego. Duże zainteresowanie wzbudziła prezentacja systemu ustalania subwencji wyrównawczej dla biedniejszych regionów w Hiszpanii. Autonomiczna Wspólnota Madrytu, podobnie jak Mazowsze, należy do najbogatszych obszarów w kraju i jest płatnikiem lokalnego odpowiednika „janosikowego”. W hiszpańskim systemie ustalania wysokości subwencji wyrównawczej, oprócz wzoru matematycznego, niebagatelne znaczenie mają również negocjacje z rządem. Dzięki nim w minionym roku Wspólnota przekazała w ramach „janosikowego” 18% swojego budżetu.

Ciekawa okazała się również organizacja hiszpańskiego systemu transportu zbiorowego. W celu realizacji tego zadania Autonomiczna Wspólnota Madrytu, miasto Madryt oraz wszystkie gminy Autonomii powołały, 25 lat temu, Regionalny Związek Transportu Madrytu. Jego zadaniem jest organizacja przetargów na obsługę linii, ustalanie tras i częstotliwości połączeń. Najnowszą inwestycją komunikacyjną są dworce autobusowe wybudowane nad okrężną linią metra. Planuje się też dalszą rozbudowę metra.

Podsumowaniem wizyty było spotkanie w Wydziale Promocji, Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Madrycie, podczas którego ambasador RP Ryszard Schnepf podkreślił duże znaczenie współpracy polsko-hiszpańskiej. Kierownik wydziału Wiesław Węglarczyk omówił relacje gospodarcze regionów, w tym aktywność podmiotów mazowieckich. Podkreślono też, że pomocną rolę w zbliżeniu między regionami odegrała Hiszpańsko-Polska Izba Handlowa.


źródło: www.mazovia.pl

 


Silk Road Poland