Mazowsze dla dzieci z Ukrainy

Mazowsze dla Ukrainy

Mazowsze dla Ukrainy

Spokój, bezpieczeństwo i wsparcie. Między innymi tego najbardziej potrzeba dzieciom, które z okrutnym dramatem wojennym zostały same. Setka dzieci z czterech regionów Ukrainy spędziła ostatnie dwa tygodnie w województwie mazowieckim, odpoczywając od codziennej traumy, dzięki kolejnej części wsparcia od Samorządu Województwa Mazowieckiego i Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, w ramach projektu „Mazowsze dla Ukrainy”.

„Mazowsze dla Ukrainy” to wieloetapowe wsparcie, w ramach którego przekazywany jest niezbędny sprzęt, żywność, czy ubrania. Teraz Samorząd Województwa Mazowieckiego pomógł najmłodszym mieszkańcom Ukrainy, których rodzice zginęli lub walczą w obronie kraju.

– To jest kolejna grupa która przejechała tutaj na pobyt wytchnieniowy. To jest dla nich przerwa od tej trudnej rzeczywistości w której żyją. Tutaj odrywają się na chwilę od wojny, od alarmów, od tego wszystkiego z czym borykają nie na co dzień. Widać po nich tę traumę wojenną, niesamowitą potrzebę ciepła i wdzięczność za spędzony tutaj czas – powiedział Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Na Mazowsze przyjechała setka dzieci w wieku od 8 do 15 lat. Bazą ich pobytu był Park Rozrywki Julinek. Podczas dwóch tygodni zwiedziły m.in. najciekawsze miejsca w Warszawie, zoo w Płocku, Kampinoski Park Narodowy i Farmę Iluzji.

– Staraliśmy się każdy dzień wypełnić dzieciom atrakcjami. Do dyspozycji dzieci był cały kompleks wodny na terenie Julinka, były też w Parku Wodnym Suntago oraz aktywnie zwiedzały Mazowsze. To był czas beztroski oraz aktywności, które miały zająć dzieci i odciągnąć od myślenia o traumie. Za każdym razem będę powtarzała, że żadne dziecko na świecie nie powinno doświadczać tego czego doświadczają te dzieciaki – mówi Izabela Stelmańska Prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

– Dzięki temu pobytowi dzieci zaznały spokoju, normalności oraz zainteresowania. Każdy chciał pomóc, dać im jak najwięcej od siebie i sprawić, żeby te dwa tygodnie były dla nich jak najlepsze. – Dla tych dzieci ten wyjazd był świętem i nigdy o nim nie zapomną. Miały tutaj wszystko to czego na Ukrainie już nie mają. To czego tutaj doznały, daje im nadzieje na to, że normalność wróci. To było dla tych dzieci niezwykle ważne wsparcie – opowiada opiekun grupy Larysa Michaliszyn.

Wsparcie „Mazowsze dla Ukrainy” to wspólna inicjatywa  Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.


Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *